20 listopada przypada 35. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Dzień później, 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. To dobra okazja, żeby coś dobrego zrobić właśnie dla dzieci, które chorują i przebywają w szpitalach.
Fundacja Czerwone Noski wprowadza Skrzyneczki Humoru do polskich szpitali pediatrycznych. Rusza także z cyklem warsztatów dla lekarzy i pielęgniarek, na których pokazuje, w jaki sposób personel medyczny może stworzyć dla dziecka bezpieczną, przyjazną i otwartą na potrzebę zabawy relację z dzieckiem.
- Skrzyneczki humoru to innowacyjna koncepcja fundacji oparta na idei apteczki pierwszej pomocy, w której możemy znaleźć podręczne materiały opatrunkowe i dzięki nim szybko opatrzeć lekkie rany czy zabezpieczyć te poważniejsze – podkreśla Monika Dąbrowska-Jarosz, specjalistka Public Relations i klown medyczny z Fundacji Czerwone Noski. - Skrzyneczki humoru zawierają akcesoria pomocne w budowaniu relacji z małym pacjentem oraz instrukcję użytkowania. Opracowane przez ekspertów zestawy to przedmioty wykorzystywane przez klownów medycznych w ich pracy z dziećmi. Ułatwią one lekarzom i pielęgniarkom nawiązanie relacji z małym pacjentem, pozwolą przekierować uwagę dziecka tak, by wykonanie koniecznych procedur medycznych stało się łatwiejsze, pozwolą oswoić zabiegi medyczne oraz zmniejszyć lęk i stres wywołany pobytem w szpitalu.
- Warsztaty z Czerwonymi Noskami odkrywają kolejną kartę humanistycznego podejścia w medycynie. Pokazują, jak w obliczu natłoku obowiązków stawiać pacjenta i jego rodzinę w centrum naszej uwagi, ażeby wszyscy mogli poczuć się bezpiecznie. Warto także przypomnieć, iż bycie śmiertelnie poważnym, może być śmiertelne dla relacji międzyludzkich - mówi dr Paweł Józefczuk, uczestnik warsztatów Czerwonych Nosków w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM.
Projekt został sfinansowany ze środków Dotacji Fundacji DKMS.