Partner: Logo FacetXL.pl

TIA trwa najczęściej trwa kilku minut, nie zostawia po sobie trwałych śladów, ale jego objawy są spektakularne. Co dzieje się z człowiekiem, u którego zaczął się TIA, dlaczego w ogóle się pojawia, ile razy można go mieć i po jakim czasie może zaatakować udar? O tym wszystkim specjalistka opowiedziała Medonetowi.

 

Czym jest TIA i co dzieje się w mózgu, gdy do niego dochodzi? Jak mówi Medonetowi dr Olga Milczarek, właściwie dzieje się to samo, co podczas udaru. — Gdy dochodzi do TIA, mózg przez chwilę jakby przestaje oddychać — ustaje dostawa tlenu i glukozy, których potrzebuje do "życia". To skutek pojawienia się w naczyniu jakiejś blokady, która zaburza dopływu krwi do mózgu. Najczęściej to zakrzep, ale przeszkodą może też być pęcherzyk powietrza we krwi albo komórki tłuszczowe.

 

Dr Milczarek dodaje, że na szczęście w przypadku TIA te problemy są przemijające. — Blokada rozpuszcza się albo przemieszcza dalej. Tymczasowość ta jest główną różnicą między przemijającym atakiem niedokrwiennym a udarem.

 

Jak przypomina Medonet, według definicji TIA ustępuje samo w ciągu 24 godz. (w zdecydowanej większości trwa kilku minut), nie zostawiając po sobie śladów neurologicznych. Jeśli jednak objawy utrzymują się dłużej lub nie znikają całkowicie, mówimy już o udarze.

 

Dr Milczarek, pytana przez Medonet o objawy TIA, mówi wprost: — Objawy są spektakularne, właściwie takie same jak w przypadku udaru. I to nie jest tak, że da się je przeoczyć. Jednym z objawów TIA może być afazja — chory będzie miał problem z wypowiadaniem, rozumieniem i dobieraniem właściwych słów, może je w różny sposób przekręcać, a jego mowa może być niewyraźna i bełkotliwa. Niedowład i zaburzenia czucia również mogą się pojawić. Problemy takie sugerują, że TIA uderzył w przedni obszar mózgu.

 

Ekspertka dodaje także: — Pamiętajmy też, że konkretna półkula mózgu odpowiada za przeciwstawną połowę ciała. Jeżeli więc mamy np. niedowład prawej ręki czy nogi albo opadanie prawego kącika ust (trudność w uśmiechaniu się) czy w ogóle osłabienie mięśni prawej połowy twarzy, to najczęściej obszar niedokrwienia znajduje się w lewej półkuli mózgu. I odwrotnie, jeżeli objawy te dotykają lewej strony ciała, problem pojawił się w prawej półkuli.

 

Więcej o objawach TIA i o tym, co należy zrobić, gdy one się pojawią, a także o ryzyku udaru, przeczytasz w artykule na Medonet.pl: Sygnał ostrzegawczy udaru. Jak rozpoznać TIA? "Objawy są spektakularne"

 

Tagi:

udar,  tia, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz