Jak ograniczyć spożycie soli w ciągu dnia? Pomogą w tym proste zasady, np.: usunięcie solniczki ze stołu, aby unikać pokusy dosalania. Zamiast soli można używać ziół i przypraw.
Z diety najlepiej usunąć przetworzoną żywność, która zazwyczaj zawiera dużo soli. W monitowaniu ilości spożytej soli pomoże też czytanie etykiet i dokładne sprawdzanie, ile soli zawiera dany produkt. Ścisłe nadzorowanie ilości spożytej soli jest łatwiejsze, gdy gotujemy posiłki od podstaw, a do dyspozycji mamy świeże produkty.
Eksperci podkreślają, że tłuste i smażone jedzenie, obfitujące w cholesterol, powinno być ograniczone w diecie seniorów. Podobnie cukry i słodycze, które zwiększają ryzyko cukrzycy i nadwagi. Alarmującym znakiem jest także częste spożywanie przetworzonych dań i fast foodów, bogatych w konserwanty, sól i niezdrowe tłuszcze.
Alkohol może negatywnie oddziaływać na zdrowie osób starszych, zwłaszcza w połączeniu z lekami.
Zachowanie dobrej kondycji i zdrowia wymaga zbilansowanej diety oraz, w niektórych przypadkach, suplementacji — ale zawsze po konsultacji z lekarzem. Kluczowymi suplementami mogą być witamina D i B12, które wspierają ogólny stan zdrowia seniorów.
Więcej informacji tutaj: https://kobieta.onet.pl/senior/ile-soli-dziennie-moze-spozywac-senior-zasady-zdrowej-diety/h0kkzzk