Niedobory składników odżywczych mogą wydawać się niegroźne, lecz ich konsekwencje bywają poważne. Z drugiej strony, jak pisze Medonet, nadmierna suplementacja, dokonywana bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, również nie jest pożądana. Witamina B12, jako substancja rozpuszczalna w wodzie, nie kumuluje się w organizmie, a to wymusza jej regularne dostarczanie. Wysoki poziom kobalaminy znajdziemy przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, co czyni suplementację szczególnie istotną dla osób na dietach wegetariańskich i wegańskich.
Kto powinien suplementować witaminę B12? To m.in. osoby na dietach wykluczających produkty zwierzęce, osoby po 50. roku życia, pacjenci zmagający się z chorobami żołądkowo-jelitowymi, osoby przyjmujące niektóre leki, osoby mierzące się ze skazą białkową, a także osoby zmagające się z chronicznym zmęczeniem.
Jak przypomina Medonet, suplementacja witaminy B12 wymaga ostrożności, szczególnie wśród osób leczących się na cukrzycę, nadciśnienie czy problemy żołądkowe. Interakcje z lekami mogą wywołać niepożądane efekty. Lekarze zalecają także unikanie jednoczesnego przyjmowania witaminy B12 i C.
Niedobór witaminy B12 może prowadzić do anemii, problemów z pamięcią, osłabienia organizmu, a w dłuższej perspektywie – do uszkodzeń układu nerwowego i mózgu. Jak pisze Medonet, objawy niedoboru są często subtelne i łatwo je przeoczyć.
Więcej na temat skutków niedoboru witaminy B12 przeczytasz w artykule na Medonet.pl: Kto powinien brać witaminę B12? Niedobór ma opłakane skutki