Pikolinian chromu, najczęściej wybierana forma tego mikroelementu, jest promowany jako środek regulujący poziom cukru we krwi, szczególnie wśród osób z zaburzeniami w zakresie metabolizmu glukozy. Jednakże jak wspomina Medonet, korzyści z suplementacji chromu w kontekście odchudzania są przedmiotem debat.
Nicole Antes, dietetyczka z WellTheory, podkreśla, że chrom jest kluczowym minerałem w przemianie węglowodanów, białek i tłuszczów. Jego obecność w organizmie jest bardzo ważna dla prawidłowego transportu glukozy do komórek, co bezpośrednio wpływa na regulację poziomu cukru we krwi. Jak pisze Medonet, chrom dostarczany jest z diety, a jego niedobory są rzadkością, choć niektóre grupy ryzyka mogą być bardziej na nie narażone.
Chociaż chrom może wpływać na działanie insuliny i teoretycznie ograniczać apetyt, badania nie potwierdzają jednoznacznie, że jego suplementacja prowadzi do znaczącej utraty wagi. Dr Spencer Kroll wskazuje na stabilizację poziomu cukru we krwi jako potencjalny atut chromu w kontroli masy ciała, ale zaznacza, że najwięcej korzyści mogą z niego czerpać osoby z niedoborem tego minerału.
Chrom — więcej niż tylko wsparcie w odchudzaniu?
Nie możemy jednak ignorować potencjalnych korzyści chromu w innych obszarach zdrowia. Jak pisze Medonet, badania sugerują możliwy pozytywny wpływ na poziom "złego" cholesterolu LDL oraz na objawy zespołu policystycznych jajników (PCOS). Ponadto chrom może mieć znaczenie dla osób z zespołem metabolicznym, choć i tutaj potrzebne są dalsze badania.
Eksperci zalecają, by najlepszym źródłem chromu była zróżnicowana dieta. Produkty takie jak brokuły, pełnoziarniste zboża, mięso czy owoce są bogate w ten minerał. W przypadku decyzji o suplementacji zaleca się wybór sprawdzonych produktów i konsultację z lekarzem.
Chcesz wiedzieć, w jakich produktach spożywczych jest najwięcej chromu? Przeczytasz o tym w artykule na Medonet.pl: Suplement, który pomaga zgubić zbędne kilogramy. Eksperci mówią o jego skuteczności