Partner: Logo FacetXL.pl

Zawyżone pomiary ciśnienia

Najnowsze badania pokazują, że umieszczenie ręki na kolanach podczas pomiaru ciśnienia krwi może spowodować zawyżenie wartości skurczowego ciśnienia krwi o 3,9 mm Hg oraz rozkurczowego o 4 mm Hg. Natomiast trzymanie ramienia u boku, jak pisze Medonet, może doprowadzić do zafałszowania pomiaru skurczowego ciśnienia krwi o 6,5 mm Hg i rozkurczowego o 4,4 mm Hg.

 

Ciśnienie krwi jest mierzone w milimetrach słupa rtęci lub mm Hg, które składa się z dwóch liczb — górnego lub skurczowego odczytu i dolnego lub rozkurczowego odczytu. Medonet przypomina, że dana osoba ma wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie, jeśli jej stałe odczyty wynoszą 130/80 lub więcej.

 

— Pracownikom służby zdrowia należy przypominać o tym, jak ważne jest poświęcenie czasu na prawidłowe wykonanie tych kroków — mówi dr Tammy Brady, wiceprzewodnicząca ds. badań klinicznych na wydziale pediatrii w Johns Hopkins University School of Medicine i dyrektorka medycznego programu nadciśnienia dziecięcego w Johns Hopkins Children's Center.

 

Ekspertka dodaje: — Mam tylko nadzieję, że zwiększy to świadomość tego, jak ważne są takie rzeczy jak pozycja ramienia dla dokładności pomiaru ciśnienia krwi.

 

Wyniki badań zaskakują

Naukowcy przebadali grupę pacjentów i odkryli, że gdy ich ramiona były podparte na biurku, zgodnie z zaleceniami standardowych wytycznych klinicznych, średni odczyt ciśnienia krwi wynosił 126/74. Jak opisuje Medonet, gdy ramiona uczestników spoczywały na kolanach podczas odczytów, średnie ciśnienie krwi wynosiło 130/78. Z kolei gdy ramiona zwisały po bokach, średnia odczytów wynosiła 133/78.

 

— Nie spodziewałam się tak dużej różnicy, gdy ramiona były ułożone w dwóch alternatywnych pozycjach. Przetestowaliśmy te pozycje, ponieważ są to pozycje, w których większość ludzi mierzy ciśnienie krwi, zgodnie z danymi i osobistymi obserwacjami — powiedziała Brady.

 

Naukowcy podkreślają, że odkrycie tej zależności jest istotne, ponieważ rzuca nowe światło na diagnozowanie chorych z nadciśnieniem. — Jest to widoczne u uczestników ze wszystkimi poziomami ciśnienia krwi, ale bardziej wyraźne u uczestników z podwyższonym ciśnieniem krwi. Są to ważne odkrycia, ponieważ diagnozujemy i leczymy nadciśnienie na podstawie odczytów ciśnienia krwi, a odczyty te muszą być dokładne — tłumaczy ekspertka.

 

Więcej na temat wytycznych dotyczących prawidłowego mierzenia ciśnienia krwi przeczytasz na Medonet.pl: Nie wolno tak mierzyć ciśnienia. Aparat "doda" kilka punktów, jeśli tak trzymasz ramię.

 

Tagi:

ciśnienie,  mierzenie,  pomiar, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz