Rzecznik GIS, Marek Waszczewski, w rozmowie z Medonetem podkreślił, że obserwowane są dwa podwarianty Omicron, które budzą szczególne zainteresowanie.
Dynamiczny wzrost zakażeń i obawy o jesienno-zimowy sezon
Polska, podobnie jak inne kraje, wciąż zmaga się z konsekwencjami pandemii. Dane wskazują na zauważalny wzrost liczby zakażeń – tylko w ciągu września zanotowano niemal 40 tys. nowych przypadków. Jak zauważa Medonet, niepokój budzi również fakt, że oficjalne statystyki mogą nie odzwierciedlać rzeczywistej skali problemu, zważywszy na osoby, które nie zostały przetestowane lub przeszły infekcję bezobjawowo.
Warianty Omicron pod lupą ekspertów
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Zdrowia, szczególną uwagę ekspertów przykuwają dwa podwarianty Omicron – BA.2.86, zwany Pirolą, oraz KP.3, zaliczany do grupy podwariantów FLiRT. Obecnie nie sklasyfikowano żadnego z nich jako wariant budzący obawy (VOC), jednak sytuacja jest bacznie monitorowana.
Jak czytamy w serwisie Medonet, alarmujące są również doniesienia o wykryciu na terenie Polski nowego podwariantu XEC, który w ciągu tygodnia stanowił 9 proc. zsekwencjonowanych próbek. To sygnał, że wirus ewoluuje, a system zdrowia musi być gotowy na nowe wyzwania.
Jak rozpoznać objawy COVID-19 w obliczu nowych wariantów?
Symptomy zakażenia wariantem FLiRT obejmują bóle mięśni i stawów, silne osłabienie oraz przewlekłe zmęczenie. Medonet przypomina, że nie należy lekceważyć także gorączki, bólu głowy czy kaszlu. Wariant XEC może także objawiać się bólem gardła, brakiem apetytu, mdłościami czy biegunką.
Sytuacja epidemiologiczna w Polsce wymaga nieustannej czujności i dostosowywania się do zmieniających się warunków. Warto śledzić aktualne komunikaty oraz być gotowym na ewentualne nowe wytyczne zdrowotne. W obliczu nadchodzącego sezonu jesienno-zimowego, świadomość i odpowiedzialność społeczna stają się kluczowe w walce z pandemią.
Więcej na temat dominujących wariantów COVID-19 w Polsce przeczytasz na Medonet.pl: Tego wariantu COVID-19 jest w Polsce najwięcej. GIS: mutacja budzi zainteresowanie