Partner: Logo FacetXL.pl

Czym jest L4 chodzące?

L4 to zwolnienie lekarskie wystawiane przez lekarza po stwierdzeniu niezdolności do pracy. Dokument ten umożliwia choremu pracownikowi podjęcie leczenia i rehabilitacji, a także usprawiedliwia jego nieobecność w pracy. Co więcej, zwolnienie lekarskie daje prawo do wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku.

 

Zazwyczaj L4 kojarzy się z koniecznością przebywania w domu, co jest szczególnie ważne w przypadku kontroli z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jednak istnieje także L4 chodzące (kod 2 na zwolnieniu), które pozwala na opuszczanie miejsca zamieszkania. Według lekarzy, poruszanie się nie wpływa negatywnie na stan zdrowia chorego, więc może on np. wyjść na spacer lub udać się do apteki.

Kto może otrzymać L4 chodzące?

Rodzaj zwolnienia lekarskiego zależy od stanu zdrowia pracownika - czytamy w serwisie Medonet. Przykładowo, przeziębienie zwykle wymaga pozostania w domu, ale złamanie kończyny może pozwalać na wychodzenie na spacery. Lekarz wystawia L4 chodzące, jeśli poruszanie się pacjenta nie wpływa negatywnie na jego stan zdrowia. Zwolnienie to może być wystawiane m.in. kobietom w ciąży oraz pacjentom z problemami natury psychicznej.

 

Co można robić na L4 chodzącym?

Na L4 chodzącym pracownik może realizować podstawowe potrzeby życiowe, takie jak zakupy spożywcze, wizyta u lekarza czy realizacja recept. Ważne jest, aby w razie kontroli mieć dowody potwierdzające cel wyjścia, np. paragony z apteki - przypomina Medonet.

 

L4 chodzące a wyjazd do rodziny i za granicę

Pracownik na L4 chodzącym może wyjechać do rodziny, o ile poinformuje o tym pracodawcę w ciągu trzech dni od zmiany miejsca pobytu. Wyjazd za granicę jest dozwolony, jeśli jest związany z leczeniem lub opieką rodziny, jednak udział w wycieczce turystycznej jest niedozwolony.

 

Czego nie można robić na L4 chodzącym?

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownik nie może wykonywać pracy zarobkowej ani podejmować się czynności, które nie są niezbędne do codziennego życia. Nawet na L4 chodzącym nie powinno się np. kosić trawy czy remontować mieszkania.

 

Jak dokumentować wyjścia z domu?

W przypadku kontroli, pacjent powinien mieć dokumenty potwierdzające cel wyjścia, takie jak bilety na terapię czy recepty. Bezpodstawne opuszczanie miejsca zamieszkania może wiązać się z konsekwencjami, takimi jak utrata zasiłku chorobowego czy rozwiązanie umowy o pracę.

 

L4 chodzące a ciąża i leczenie psychiatryczne

Zwolnienie lekarskie w czasie ciąży podlega takim samym zasadom jak w innych przypadkach. Kobieta w ciąży na L4 chodzącym powinna ten czas wykorzystać na wypoczynek. Osoby na zwolnieniu lekarskim psychiatrycznym również mogą się poruszać, o ile nie wpływa to negatywnie na ich stan zdrowia.

 

Kontrole na L4 chodzącym

Kontrole pracowników na L4 chodzącym są częste i mogą być przeprowadzane zarówno przez pracodawcę, jak i ZUS. Kontrola może obejmować również pracowników przebywających za granicą, jeśli państwo znajduje się na terenie UE.

 

Więcej w serwisie Medonet: https://www.medonet.pl/zdrowie-i-wellbeing-pracownikow/stan-zdrowia-pracownikow,l4-chodzace-ma-specjalny-kod--co-mozna--a-czego-nie-wolno-na-l4-chodzacym-,artykul,39460797.html

 

 

 

Tagi:

zwolnienie lekarskie,  L 4, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz