Proponowane zmiany mają na celu wprowadzenie listy substancji psychotropowych oraz prekursorów kategorii 1, na które recepta będzie mogła zostać wystawiona jedynie po osobistym przebadaniu pacjenta przez lekarza. Wśród tych substancji znajdują się fentanyl, morfina, oksykodon, tramadol, tapentadol oraz buprenorfina.
Jednak nie wszyscy lekarze zostaną objęci nowymi regulacjami. Wyłączeni z tych zasad mają być lekarze, którzy świadczą usługi w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, z wyłączeniem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Wyjątek ten dotyczy jednak tylko sytuacji kontynuacji leczenia daną substancją.
Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że zmiany są odpowiedzią na problem wystawiania recept bez odpowiedniego wywiadu medycznego lub przeprowadzania go w sposób powierzchowny, co jest trudne do zweryfikowania. Nowe regulacje mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz ograniczenie nadużyć w systemie opieki zdrowotnej.
Projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia ma wprowadzić istotne zmiany w sposobie wystawiania recept na leki opioidowe, co ma na celu poprawę jakości opieki medycznej i bezpieczeństwa pacjentów. Nowe przepisy mają ograniczyć możliwość wystawiania recept na określone substancje przez receptomaty, wymagając osobistego badania pacjenta przez lekarza. Wyjątki od tych zasad będą dotyczyć jedynie kontynuacji leczenia w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.