Partner: Logo FacetXL.pl

Liczenie kroków podczas spacerów to świetna motywacja do utrzymania aktywności fizycznej. Jednak zalecana liczba kroków nie jest taka sama dla wszystkich grup wiekowych. Specjaliści opracowali wytyczne, które wskazują, ile kroków powinny wykonywać osoby w różnym wieku, w tym osoby po ukończeniu 60. roku życia.

 

Wielu z nas uważa, że cel wynoszący 10 tys. kroków dziennie jest optymalny. Jednak badania opublikowane w marcu 2022 r. w Stanach Zjednoczonych, przeprowadzone na grupie 50 tys. osób, pokazują, że liczba 10 tys. kroków nie jest odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych. Naukowcy zauważają nawet, że przekroczenie tej liczby może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia i wiązać się z ryzykiem zgonu z niewiadomych przyczyn.

 

Dla zdrowych osób powyżej 60. roku życia optymalna ilość ruchu to 6-8 tys. kroków dziennie, podczas gdy dla osób w wieku 18-59 lat jest to 7-10 tys. kroków na dobę. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby osoby schorowane lub niepełnosprawne skupiły się na wykonywaniu maksymalnie 5,5 tys. kroków dziennie, zależnie od ich kondycji i możliwości - czytamy w serwisie Medonet.

 

Ważne jest, aby pamiętać, że do dziennej liczby kroków zalicza się również chodzenie po domu czy wyjście do sklepu. Eksperci zalecają jednak, aby do codziennej rutyny włączyć dłuższe spacery, które mogą być połączone np. ze słuchaniem ulubionej muzyki czy wartościowego podcastu.

 

Jak przypomina Medonet, chodzenie, podobnie jak bieganie, ma wiele zalet i jest świetnym treningiem dla osób starszych czy schorowanych. Codzienne spacerowanie i szybki marsz mogą przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

By codziennie pokonywać większą liczbę kroków:

ogranicz jazdę transportem publicznym;
załatwiaj sprawy na mieście pieszo;
zaproś do wspólnej aktywności bliską osobę i zaplanuj spacery z kilkudniowym wyprzedzeniem.
Jakie zalety daje nam chodzenie? Jest ich wiele i dotyczą osób w każdym wieku. 

Jak przypomina Medonet, chodzenie:

usprawnia pracę układu krążenia;
zwiększa pojemność płuc;
zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru mózgu;
nie obciąża stawów i poprawia wytrzymałość kości;
poprawia wytrzymałość organizmu;
wzmacnia siłę nóg;
polepsza samopoczucie i pozytywnie wpływa na psychikę;
nie wymaga specjalnego sprzętu ani sali do ćwiczeń — chodzić można wszędzie, bez względu na porę dnia.
Więcej w serwisie Medonet: https://www.medonet.pl/cwicze-w-domu/cwiczenia-dla-seniora,osoby-60--powinny-robic-tyle-krokow-dziennie--konkretna-liczba,artykul,57835042.html

 

 

Tagi:

spacer,  kroki,  zdrowie, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz