Oto fragmenty listu:
(...) Dla niektórych może to się wydawać śmieszne, ale przez chrapanie żony kilka razy tak się już pokłóciliśmy, że przez kilka dni nie odzywaliśmy się do siebie.
(...) Wszystko zaczęło się kilka lat temu. Nie wiem, być może kiedyś miałem mocniejszy sen i nie słyszałem jak moja żona pochrapuje. Ale do czasu, kiedy zaczęło mnie to jej chrapanie na tyle przeszkadzać, że budziłem się w nocy i ją szturchałem. Zresztą nie tylko to. Gwizdałem, cmokałam, chrząkałem. Pomagało na chwilę. I dalej chrapała.
(...) Na początku moja Basia zaprzeczała, że chrapie. Mówiła, że tylko posapuje, a ja jestem przewrażliwiony. Wtedy ją nagrałem. Była zszokowana. Nie chciała uwierzyć, że te odgłosy jak czasami ryk niedźwiedzia to właśnie jej chrapanie.
(...) Gdyby jeszcze to było jednostajne, w miarą ciche pochrapywanie, to może by mi to aż tak nie przeszkadzało. Ale najczęściej jest tak, że ja wcześniej zasypiam od niej. Basia potrafi długo czytać i często zasypia nad książką. Głowa jej nagle leci w dół i przez jakiś czas jest cichutko. Aż nagle tak chrapnie, że podskakuję z przerażenia. I dalej jest cisza. Taki alarm, który budzi mnie kilka razy w ciągu nocy to jest coś strasznego. Budzę się i nie wiem, co się dzieje.
(...) Basia wstydzi się tej swojej przypadłości. Uważa, że to domena mężczyzn. Nikomu o tym nie mówię, nawet w gronie najbliższych jest to temat tabu.
(...) Najgorzej jest na wyjazdach. W domu, jak już rzeczywiście nie daję rady w nocy, to idę spać do drugiego pokoju, ale najczęściej przewracam się godzinami z boku na bok. Nie mam niestety łatwości zasypiania. Ciągle chodzę niewyspany, zmęczony, bo kiedy już uda mi się mocniej zasnąć, to trzeba wstawać.
(...) Próbowałem spać ze stoperami, ale nie mogę się do nich przyzwyczaić. Basia ma przy łóżku różnego rodzaje spraye, jakieś "psiukacze" do gardła, plastry na nos, ale one w ogóle nie działają. W końcu zdecydowała się na wizytę u laryngologa, bo sądziliśmy, że to może jest związane z zatokami. Okazało się jednak, że zatoki są w porządku. Lekarz stwierdził, że to zwiotczenie krtani i przepisał jakieś leki, ale i one nie pomogły. Może przez pewien czas to chrapanie było cichsze, ale za jakiś czas wróciło.
(...) Niedawno pojechaliśmy ze znajomymi na weekend na Mazury. Wynajęliśmy cały dom. Drugiej nocy się poddałem. Nie miałem gdzie uciec od Basi, to poszedłem w środku nocy spać do samochodu. Na szczęście była wyjątkowa ciepła noc. Rano wstałem cały obolały, a Basia cała w skowronkach. Nikt jej w nocy nie szturchał, mogła sobie chrapać do woli.
(...) Żona ma wyznaczoną kolejną wizytę u innego laryngologa. Musi być przecież jakiś sposób, żeby to opanować. Czasami marzę, żebym chociaż w co drugą noc mógł wstać rano rześki i wyspany.
Co na to medycyna?
Szacuje się, że z powodu chrapania partnera każdej nocy tracimy 1-1,5 godziny snu - podaje portal zdrowysen.info. I dodaje, że chrapanie to nie tylko uciążliwe dźwięki, sen nie dający odpoczynku, ale również niebezpieczeństwo dla zdrowia chrapiącego. Chrapie czterech na pięciu mężczyzn po 40. roku życia. Kobiety zaczynają chrapać zwykle po menopauzie.
Według badań, w Polsce aż 45 procent społeczeństwa zmaga się z problemem uciążliwego chrapania. Chrapanie samo w sobie nie jest chorobą; są to zaburzenia oddychania podczas snu. Jest to uciążliwe dla partnerów osób dotkniętych tym problemem. Dźwięki, które wydaje osoba chrapiąca mogą dochodzić nawet do 90 decybeli, co jest zbliżone do poziomu hałasu, który wydaje np. suszarka do włosów. Należy pamiętać, że poziom dźwięku, który zaczynamy odczuwać jako nieprzyjemny, wynosi 55 dB, a długotrwałe narażenie na hałas powyżej 75 dB może być szkodliwe dla zdrowia.
Niestety, na chrapanie nie ma jednego, uniwersalnego lekarstwa. Jest ona dopasowywane indywidualnie dla każdego pacjenta. Należy pamiętać, że najlepszym sposobem na radzenie sobie z chrapaniem jest próba różnych metod i ewentualne skonsultowanie się z lekarzem w przypadku przewlekłych problemów z oddychaniem podczas snu.
Źródło:
https://zdrowysen.info/chrapanie-przyczyny-objawy-skutki-leczenie
https://diag.pl/pacjent/artykuly/chrapanie-przyczyny-i-sposoby-leczenia/