Partner: Logo FacetXL.pl

Specjalistyczny magazyn Nature opublikował zestawienie badań klinicznych, które w tym roku mogą "namieszać" w medycynie. Jakie uznano za najważniejsze?

 


Nadzieja dla chorych na chorobę Parkinsona

 


Nowa terapia komórkami macierzystymi może w przyszłości ulepszyć leczenie choroby Parkinsona. Neurony hoduje się z ludzkich komórek macierzystych, a następnie przeszczepia do mózgów pacjentów z tą chorobą. Przeszczepione komórki nerwowe mają zastąpić martwe komórki i odpowiadają za produkcję dopaminy – hormonu szczęścia.

Taka terapia jest obecnie po raz pierwszy testowana w leczeniu choroby Parkinsona w celu zbadania właściwej dawki i możliwych skutków ubocznych. Uczestniczący w projekcie uniwersytet w Lund w Szwecji spodziewa się przynajmniej wstępnych wyników do końca 2024 r. i ma nadzieję na przełom po latach badań.

 


AIDS - przełom w leczeniu?

 


Pod koniec roku powinny być także znane wyniki badań nad szczepionką przeciwko wirusowi HIV. Trwają one od 40 lat. Szczepionka amerykańskiej firmy Vir Biotechnology jest obecnie w kolejnej fazie badań. Dalsze badania będą prowadzone na ochotnikach przez dziesięć lat. Pomimo braku szczepionki, zakażenie wirusem HIV można obecnie łatwo wyleczyć. Jeśli leczenie zostanie rozpoczęte niezwłocznie, oczekiwana długość życia pacjentów nie zmieni się.

 


Sztuczna inteligencja na izbie przyjęć

 


Holenderski zespół badawczy i jego wstępne wyniki badań pozwalają przypuszczać, że wkrótce sztuczna inteligencja pomoże medykom na oddziałach ratunkowych. W czym? W diagnozowaniu pacjentów. Według dotychczasowych danych, sztuczna inteligencja obliczy indywidualne ryzyko śmierci dla każdego pacjenta i prawdopodobnie zrobi to lepiej niż specjaliści. Autorzy badań nie są w stanie jednak przewidzieć, jak zareagują lekarze, gdy ich diagnoza zostanie zakwestionowana przez model sztucznej inteligencji.

W tym zestawieniu w magazynie Nature sztuczna inteligencja będzie odgrywać jednak ogromną rolę. Według naukowców, powinna w przyszłości m.in. przyspieszyć diagnostykę raka płuc. Chodzi o wczesne jego wykrywanie na zdjęciach rentgenowskich. Model AI jest już teraz na tyle dobry, że może całkowicie niezależnie skanować obrazy płuc. Oszczędza to pacjentowi drogocenny czas. Według badań - o połowę. W przypadku raka płuc liczy się niemal każdy dzień, a wczesna diagnoza jest szczególnie ważna. Obecnie w sześciu brytyjskich szpitalach trwa badanie z udziałem 150 000 pacjentów. Zespół badawczy Uniwersytetu w Nottingham spodziewa się wyników także do końca 2024 r.

 


Czerniak wciąż groźny

 


WHO alarmuje, że coraz więcej osób umiera z powodu nowotworów skóry. Przykład - czerniak. Obecnie testowane jest zastosowanie dwóch różnych przeciwciał w nowej terapii skojarzonej. Pierwsze rezultaty spodziewane są w tym roku. Zespół badawczy ma nadzieję, że po leczeniu poprawią się wskaźniki przeżycia. Często to niewielkie postępy sprawiają, że leczenie raka jest skuteczniejsze - mówią naukowcy.

 


Szczepionka na malarię dla dzieci

 


Co roku na malarię umiera około 500 000 dzieci na całym świecie. Po 100 latach nieudanych badań nad szczepionkami, od 2023 r. wprowadzono dwie szczepionki przeciwko malarii. Pierwsza zapobiega jedynie 55 procentom poważnych chorób, a po czterech latach jej skuteczność wynosi zaledwie 30 procent.

Dane liczbowe dotyczące drugiej szczepionki wydają się być lepsze. Mówi się, że niektóre nanocząsteczki silniej aktywują układ odpornościowy i wydłużają trwałość szczepionki. Ale czy to prawda? W 2024 r. nowa analiza wykaże, czy nowsza szczepionka na malarię zapewnia dłuższą i faktycznie lepszą ochronę przed infekcją. W bieżącym badaniu III fazy szczepionka przeciwko malarii jest obecnie testowana na 48 000 niemowląt i małych dzieci.

Oczekuje się, że w tym roku możemy być świadkami znacznego postępu w medycynie. Wciąż testuje się nowe szczepionki mRNA, a Google pracuje nad nową wersją narzędzia AI AlphaFold. W przyszłości sztuczna inteligencja powinna być w stanie przewidywać interakcje między białkami. Może to znacznie uprościć opracowywanie nowych leków. Nowy superkomputer AI może również zmienić medycynę od 2024 roku. Zespoły badawcze chcą wykorzystać komputery do tworzenia symulacji ludzkiego serca lub mózgu w wysokiej rozdzielczości.

 


Źródło:

 


https://www.tagesschau.de/wissen/gesundheit/medizin-studien-2024-100.html

Tagi:

medycyna,  badania,  zdrowie, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz