Około połowa Amerykanów ma kontakt z marihuaną w pewnym okresie swojego życia. Wielu z nich zaczyna palić trawkę jako nastolatkowie. Choć wiele badań wskazuje na to, że marihuana może być szkodliwa dla mózgu, szczególnie w okresie dojrzewania, nowe badania mówią zupełnie co innego.
Naukowcy przeanalizowali długoterminowe skutki palenia marihuany u bliźniąt jednojajowych, z których jedno jako nastolatek paliło marihuanę, a drugie nie. Po wzięciu pod uwagę wszelkich czynników środowiskowych, naukowcy nie znaleźli związku pomiędzy marihuaną a niższym IQ.
- To dobre badanie i jest cennym dodatkiem do literatury na temat marihuany – uważa Velerie Corran, psychofarmakolog z University College London. Ona i jej koledzy doszli do podobnych wniosków w badaniu ponad 2000 brytyjskich nastolatków.
Jednak George Patton, psychiatra z Australii ostrzega, że badanie w żaden sposób nie dowodzi, że przewlekle stosowanie marihuany jest dla nastolatków dobre.
Jeden z badaczy zauważa, że badania wpływu marihuany na mózg, które mówią, że obniża ona IQ, ma wpływ na procesy poznawcze itp. ma zasadnicza wadę – nie wiemy, jakie byłyby parametry bez marihuany i czy ma ona na nie wpływ. Ale badania wykonane w Nowej Zelandii na narkomanach w 2012 roku pokazały, że narkotyk jednak działa na mózg nastolatka. Zanotowano spadek IQ u jej stałych użytkowników w stosunku do osób, które po marihuanę paliły po 18 roku życia lub wcale. Krytycy są jednak zdania, że w badaniach nie uwzględniono innych czynników spadku IQ, jak np. porzucenie szkoły czy środowisko rodzinne.
Dlatego obecne badanie traktuje się jako bardzo wiarygodne, bo dotyczy bliźniąt o tych samych genach i z tych samych domów. Zbadano 798 par bliźniąt, poddawanych testom w ciągu 10 lat. Użytkownicy marihuany stracili około 4 punktów IQ, ale abstynenci mieli podobny spadek inteligencji na przestrzeni tych lat. Twórcy badania są przekonani, że wpływ na ten fakt miały zupełnie inne czynniki niż marihuana.
źródło http://www.sciencemag.org/news/2016/01/twins-study-finds-no-evidence-marijuana-lowers-iq-teens