Partner: Logo FacetXL.pl

Oto kilka najciekawszych odkryć, które całkowicie przeczą poprzednim ustaleniom świata nauki:

 

CZYM GROZI REZYGNACJA Z JEDZENIA KOLACJI

kolacja

Powstrzymywanie się od jedzenia po godzinie 18 jest niebezpieczne dla zdrowia. Grozi to wrzodami żołądka i tworzeniem się kamieni w woreczku żółciowym. Tak ustalił znany specjalista od diet i fitoterapii, doktor Borys Skaczko, obalając tym samym mit o szkodliwości wieczornego spożywania pokarmów. Lekarz wyjaśnił, że jeśli organizm po godzinie 18 regularnie nie otrzymuje pożywienia, to wątroba pozostaje bez pracy, a to prowadzi do zastoju żółci. W rezultacie, po kilku latach, w woreczku żółciowym mogą tworzyć się „kamienie”. Poza tym, część żółci trafia do pustego żołądka, uszkadza jego ścianki i wywołuje owrzodzenie.

Zdrowa kolacja, to lekkie zupy, sałatki warzywne i ryba. Z mięsa, kaszy, makaronu i słodyczy lepiej wieczorem zrezygnować. Wszystko na odwrót! Można tylko nawiasem wspomnieć, że na przykład opinia o aspirynie zmieniała się w ciągu ostatnich 20 lat trzykrotnie na całkowicie przeciwstawną.

 

SŁONECZNY HORMON

opalanie

Wyniki badań opublikowane w amerykańskim czasopiśmie Journal of Epidemiology dowodzą, że kobiety, które brały słoneczne kąpiele nie krótsze niż trzy godziny w ciagu dnia, o 50% rzadziej zapadały na raka piersi i jelit niż te, które przebywały na słońcu krócej niż godzinę dziennie. Chodzi o to, że komórki organizmu przetwarzają witaminę D w hormon posiadający właściwości przeciwnowotworowe. Jeśli chodzi o mężczyzn, to o 16% rzadziej doznawali udaru mózgu i chorób serca.

LECZNICZE AZOTANY

zdrowie

 

Azotany nie są już uważane za substancje skrajnie szkodliwe dla organizmu, których nadmiar grozi rozmaitymi schorzeniami z nowotworem włącznie. Uczeni z Wake Forest University stwierdzili, że nitrozaminy, trafiające do przewodu pokarmowego wraz ze spożyciem azotanów, poprawiają zaopatrzenie organizmu w tlen. A to może być w pełni wykorzystane do walki z demencją starczą oraz w zapobieganiu zakłóceń w pracy układu krwionośnego. Z kolei uczeni brytyjscy wykazali, że produkty ekologiczne, wyhodowane bez nawozów, nie są wcale lepsze od zwykłych.

PIJ DO DNA!

winoi

Zgodnie z wynikami badań współpracowników Uniwersytetu Harvarda, 15-30 gramów alkoholu w ciągu dnia korzystnie wpływa na zdrowie kobiet po pięćdziesiatce. U prowadzących abstynencki tryb życia zdrowie okazało się o 30% gorsze. Miłośniczki umiarkowanej ilości alkoholu rzadziej chorują na cukrzycę i choroby serca. Jeśli mężczyzna wypija dziennie kielich wina, może liczyć na życie dłuższe o pięć lat w porównaniu z niepijacymi kolegami.

NIE ŚPIJ, BO SIĘ ZMĘCZYSZ

sen

Profesor Uniwersytetu Loughborough (Wielka Brytania) i pracownik centrum badania snu Jim Horne uważa, że próby zmuszenia się do spania osiem godzin dziennie, jak rekomendują lekarze, mogą w końcu doprowadzić do chronicznego zmęczenia. Potrzeba ośmiogodzinnego snu, to mit – przekonuje Horne. W rzeczywistości my śpimy, kiedy organizm potrzebuje odpoczynku, podobnie, jak jemy, kiedy jesteśmy głodni. Dlatego, jeśli obudzicie się w środku nocy, nie denerwujcie się; lepiej poczytajcie sobie książkę, dopóki znowu nie nadejdzie sen.

KĄPAĆ SIĘ, CZY NIE KĄPAĆ?

kompiel

Większość ludzi zbyt często bierze prysznic, a gorąca woda i mydło pozbawiają skórę niezbędnych jej tłuszczy. Zewnętrzna osłona organizmu staje się sucha i zmniejszają się jej funkcje ochronne. Do takiego wniosku doszli lekarze z londyńskiej kliniki Cranley. To samo dotyczy mycia zębów. Nie powinno się dokładnie płukać ust po myciu zębów, aby nie usunąć warstwy ochronnej, utworzonej przez pastę do zębów. Nie należy też chwytać za szczotkę zaraz po jedzeniu, jako że jedzenie na krótki okres zmiękcza emalię zębów.

MASZ CHANDRĘ? NA ZDROWIE!

depresja

  • Chandra – stan przygnębienia, złe samopoczucie, niskie poczucie wartości, apatia, poczucie beznadziejności

Uczeni z Uniwersytetu Duke’a wyjaśnili, że ludzie, którzy pokonali depresję, posiadają mocniejsze zdrowie, bardziej stabilną psychikę i większą długość życia. Lepiej przystosowują się do nowych warunków i potrafią unikać niebezpieczeństw.

 

ŻYCIE W CZEKOLADZIE

czekolada

Okazało się, że czekolada, której nadmierne spożycie groziło otyłością albo cukrzycą, może jednak dostarczyć organizmowi i niemało korzyści. Grupa uczonych z Uniwersytetu Cambridge przeanalizowała dane ponad 100 000 pacjentów i ustaliła co następuje: ludzie, którzy zjadają dwie i więcej tabliczek czekolady w tygodniu, o 37% rzadziej trafiają do grupy osób cierpiacych na dolegliwości serca i układu krążenia. Czekolada obniża prawdopodobieństwo wystąpienia udaru o 29% i pomaga obniżyć ciśnienie. Na razie nie wiadomo jeszcze, który konkretnie składnik tego produktu poprawia pracę mózgu i serca.

BIEG W MIEJSCU

dna

Badania uczonych z Medical College w Nowym Jorku rozwiały przekonanie o tym, że zdrowy tryb życia wpływa na długowieczność. Zbadano 500 osób, które dożyły wieku 100 lat paląc i pijąc nie mniej od młodzieży, i stwierdzono, że styl życia nie ma decydującego znaczenia dla zdrowia. Za to ich łańcuch DNA z sukcesem chronił ich przed skutkami niezdrowych nawyków i zgubnym wpływem otaczającego środowiska.

SPRZEDAŻ WODY WZROSŁA

woda

W British Medical Journal pojawił się artykuł, z którego wynika, że zalecenie, aby wypijać 1,5-2 l wody na dobę, jako profilaktyka przed chorobami nerek i otyłością, to całkowita bzdura. Wręcz przeciwnie, nadmierne spożywanie płynów może w niektórych przypadkach wywoływać dolegliwości nerek, a zmniejszenie poziomu soli w organizmie może prowadzić do obrzęku mózgu. Uczeni nie zdołali też potwierdzić, że picie wody zmniejsza apetyt, a tym samym pomaga schudnać.

 
WG RUSSIAHOUSENEWS.INFO/HEALTH
 
tekst i foto olabloga.pl

Tagi:

zdrowie,  opalanie,  jedzenie,  alkohol, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz