Partner: Logo FacetXL.pl

Ulice, place, miasta, wioski – każdy zakątek naszej planety cierpi z powodu zanieczyszczeń powietrza. Codziennie zwiększamy szkody w naturalnym środowisku, co ma wpływ na nasze zdrowie.

Jeśli chcesz pomóc oczyścić powietrze i mieć lepszą atmosferę w domu – NASA opracowała listę roślin, które powinnaś posiadać.

 

Posiadanie roślin w domu ma wiele zalet. Dekorują, pochłaniają CO2 i uwalniają tlen, dodatkowo zmniejszają temperaturę otoczenia. Teraz okazuje się, że konkretne rośliny mogą oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń.

 

Badania w NASA na ten temat prowadzono od 1989 roku, teraz ogłoszono ich wyniki. Jak się okazuje nie wszystkie rośliny mają cudowne właściwości by uwalniać nas od wdychania środków chemicznych.

 

A jest ich w naszym otoczeniu sporo:

 

Formaldehyd – z płyt wiórowych, drewna, dywanów

 

Benzen – oleje, farby, tworzywa sztuczne

 

Tlenek węgla – z samochodów, gazu, dymu

 

Trichloroetylen -farby drukarskie, kleje, lakiery

 

I to nie wszystkie. Co powodują? - alergie, bóle głowy, astmę, podrażniają oczy, senność, uważane są za czynniki rakotwórcze.

 

Ale są rośliny, które mogą sobie z nimi poradzić!

 

Epipremnum złociste

 

Foto Jerzy Opioła Wikipedia

 

Roślina ta jest bardzo często w biurach i domach. Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej (Malezja i Indonezja) i Nowej Gwinei, ale dobrze przystosowuje się do każdego środowiska dzięki swojej sile i nie wymaga dużej pielęgnacji. Może przetrwać w środowisku od 17 do 30 stopni temperatury i należy podlewać ją tylko wtedy, gdy gleba jest sucha.

Potus, mimo że toksyczny dla psów i kotów, jest bardzo skuteczny przeciwko cząstkom, takim jak formaldehyd, benzen, ksylen i zapobiega podrażnieniu oczu, nosa, gardła i skóry. Długotrwałe narażenie na benzen, ksylen, może powodować bóle głowy, utratę apetytu i senność.

 

Spathiphyllum Skrzydłokwiat

 

 

Są to długowieczne rośliny, pochodzące z Meksyku, tropikalnej Ameryki, Malezji, rosną na zachodnim Pacyfiku, powszechnie spotykane wzdłuż rzek i strumieni.

 

Te rośliny mogą rosnąć w środowisku o temperaturze powyżej 18 stopni i należy unikać tylko umieszczenia ich w przeciągu. Potrzebują więcej opieki niż potus, zwłaszcza w lecie, ponieważ muszą być bardziej oddalone od bezpośredniego światła słonecznego. Rośliny z rodzaju Skrzydłokwiat, mogą jednak wchłonąć pięć związków chemicznych zanieczyszczających powietrze, analizowanych w raporcie NASA (formaldehyd, benzen, ksylen, trójchloroetylen i tlenek węgla)

 

 Bambus palmowy

 

«Rhapis excelsa» de Eric in SF - Trabajo propio. Disponible bajo la licencia GFDL vía Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rhapis_excelsa.jpg#/media/File:Rhapis_excelsa.jpg

 

Znany także jako chiński Rapis lub Palmerita,rośnie powoli. Pochodzi z Azji, ale dobrze się czuje w różnych warunkach, może urosnąć aż do 3 metrów wysokości. Musimy trzymać bambusa z dala od bezpośredniego światła słonecznego, wymaga żyznej i wilgotnej gleby. Podlewanie powinno być bogate w lecie i umiarkowane w zimie, ale bambus pozwoli nam wyeliminować z powietrza cząstki formaldehydu, amoniaku i ksylenu.

 

 

Sansewieria

 

Photo by and (c)2006 Derek Ramsey (Ram-Man)

 

Jest pochodzenia południowoafrykańskiego i kocha być w pełnym słońcu. Wymaga bardzo mało nawadniania, nadmiar wody jest jej największym wrogiem. Roślina ta jest idealna do usuwania benzenu, ksylenu i toluenu, trójchloroetylenu i formaldehydu.

 

Fikus

 



„Ficus elastica3” autorstwa KENPEI - KENPEI's photo. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ficus_elastica3.jpg#/media/File:Ficus_elastica3.jpg

 

Drzewo kauczukowe, oprócz usuwania formaldehydu z powietrza, jest idealnym sposobem, aby utrzymać wilgoć w domu, dzięki intensywności transpiracji rośliny.

Azjatycki Ficus robusta jest bardzo
odporny i mało wymagający. Wytrzymuje wysokie temperatury, ale nie toleruje nagłych zmian. W ciągu kilku lat może rosnąć bardzo szybko, więc trzeba pamiętać, że jest to roślina, która potrzebuje przestrzeni. Bardzo szybko usuwa formaldehyd.

Źródło Lavanguardia

ZapiszZapisz

Tagi:

rośliny,  dom,  nasa,  kwiaty,  zdrowie, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz