Partner: Logo FacetXL.pl

Program umożliwia kobietom dostęp do osobistych pomp insulinowych. Tym samym zwiększa szanse kobiet z cukrzycą na posiadanie zdrowego potomstwa.

– Niekontrolowana hiperglikemia, w fazie przekoncepcyjnej, jak i w ciąży wywołuje zagrożenia zarówno dla matki, jak i jej dziecka i wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem wad wrodzonych u dziecka, utratą ciąży, nadciśnieniem wywołanym ciążą, stanem przedrzucawkowym i śmiertelnością okołoporodową – zaznacza prof. dr hab. n. med. Beata Matyjaszek-Matuszek, kierująca Klinicznym Oddziałem Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych SPSK nr 4 w Lublinie. – Staramy się u kobiet z cukrzycą typu 1 już w okresie planowania ciąży dążyć do utrzymywania się glikemii w granicach normy.

– Leczenia za pomocą osobistej pompy insulinowej i systemu ciągłego monitorowania glikemii na pewno zwiększa szanse kobiety z cukrzycą na posiadanie zdrowego potomstwa – dodaje dr n. med. Mariusz Kowalczyk z SPSK nr 4 w Lublinie. - Pacjentki z cukrzycą przedciążową, czyli mówimy głównie o cukrzycy typu 1, powinny pozostać pod opieką ośrodka zapewniającego nie tylko dostęp do diabetologa, ale też do innych specjalistów. Diabetolog i poradnia diabetologiczna powinny też umożliwiać stosowanie nowych metod terapeutycznych, leczniczych i technologicznych i nasz ośrodek takie możliwości posiada.

Obecnie z terapii pompowej korzysta 48 pacjentek SPSK nr 4 w Lublinie. Obywatelki Ukrainy chwalą metodę leczenia z zastosowaniem osobistej pompy insulinowej.

Zestaw z osobistą pompą insulinową

 

– To duży komfort psychiczny i łatwe użytkowanie, zwłaszcza że dodatkowo dostałam sensory (służą do stałego monitoringu glikemii). Nie kłuję się już w palec, który był przez to jak „sito”. Wcześniej poziomy glukozy mi się wahały, miałam albo za dużo albo za mało – zaznacza pani Anastazja, młoda mama z Ukrainy, która po dwóch poronieniach zaszła w ciążę i ponad 5 miesięcy temu urodziła córkę.

Zadowolonych pacjentek jest więcej.

– Na cukrzycę choruję od 17 lat. Miałam 13 lat, kiedy lekarze wykryli mi tę chorobę – mówi Natalia Fedorowa, która także pochodzi z Ukrainy. - Po tym, jak otrzymałam pompę insulinową, życie stało się łatwiejsze – bez niskiego cukru i bez obaw, że cukier może mi spaść w nocy. Już teraz nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej. Planuję ciążę, a wiem, że niski poziom glukozy jak i wysoki jest niebezpieczny dla dziecka – podkreśla i dodaje, że w Ukrainie nie było takich programów, jakie są w Polsce.

Jak skorzystać z programu? W pierwszej kolejności kobieta chorująca na cukrzycę typu 1 powinna znaleźć ośrodek, który uczestniczy w programie. Skierowanie do poradni diabetologicznej wydaje diabetolog lub położnik. Najlepiej jest poprosić o skierowanie już na etapie planowania ciąży, gdyż zapewni to lepsze efekty leczenia, a najpóźniej w 16. tygodniu ciąży.

 

 

Źródło: SPSK nr 4 w Lublinie

Tagi:

szpital. Ukraina,  cukrzyca, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz