Coraz więcej osób ma problemy ze snem. National Institute of Health szacuje, że problemy z bezsennością dotykają już około 40 procent dorosłych Amerykanów, w Polsce szacuje się, że około 30 procent dorosłych Polaków.
Bezsenność charakteryzuje się bądź trudnościami w zasypianiu lub niemożnością utrzymania ciągłości snu. Jako taka nie jest chorobą, ale objawem różnego typu schorzeń czy problemów zdrowotnych. Może ją powodować zażywanie niektórych leków, depresja, stresujący tryb życia, bardzo często na bezsenność cierpią kobiety w okresie menopauzy.
Szacuje się, że już około 10 do 15 procent społeczeństwa ma problemy z chroniczna bezsennością. Bardzo często związana jest ona również z niehigienicznym trybem życia, nadużywaniem kofeiny, paleniem papierosów, a przede wszystkim z niedbałości o odpowiednie warunki dla prawidłowego snu.
Bezsenność możemy podzielić na kilka grup – przemijająca, krótkotrwała i przewlekłą.
Przemijająca związana jest z konkretna sytuacja, podróżą, stresującym przeżyciem i trwa około tygodnia.
Krótkotrwała ma związek z dłuższym stresem, chorobą lub lekami, które w tym czasie zażywamy i utrzymuje się do trzech tygodni.
O bezsenności przewlekłej mówimy wtedy, gdy trwa powyżej trzech tygodni.
Jeśli bezsenność utrzymuje się przez sześć lat, ryzyko przedwczesnego zgonu wzrasta nawet o 58 proc. Może też skutkować rozwojem chorób serca, cukrzycy, demencji, depresji i raka - twierdzą naukowcy z University of Arizona, którzy prowadzili badania nad bezsennością przez 40 lat.
Duży wpływ na stan naszego snu ma kofeina, kawa i alkohol, ale również przyjmowane leki. Mogą ją powodować pseudoefedryny, diuretyki, leki przeciwdepresyjne lub zmniejszające apetyt. Może być również spowodowana odstawieniem niektórych grup leków, na przykład uspokajających czy przeciwhistaminowych.
Kłopoty ze snem mogą dotykać osoby cierpiące z powodu rożnych chorób. Należą do nich m.in.
- choroby serca i płuc, takie jak astma czy POChP
- refluks
- nadczynność tarczycy
- otyłość
- problemy z układem moczowym
- przewlekły ból
- depresja
- psychoza
- zespół niespokojnych nóg.