Partner: Logo FacetXL.pl

Polacy czytają zatrważająco mało. Tymczasem czytanie to nie tylko zdobywanie wiedzy. Poświęcanie się ulubionej lekturze znacznie poprawia jakość życia!

Czytanie książek wykazuje właściwości terapeutyczne podobne do tych charakterystycznych np. dla muzykoterapii. Jest świetnym sposobem na uwolnienie się od traum, daje nową perspektywę. Aby pozbyć się lęków, barier czy złych doświadczeń z przeszłości najlepiej wybrać książkę, w której główny bohater staje w obliczu podobnych wyzwań. 

Czytanie uspokaja i wycisza. Skupienie na tekście przenosi cię w inne miejsce, dzięki czemu uzyskujesz stan osiągalny podczas głębokiej medytacji. Wiele osób deklaruje, że podczas czytania zdarza im się zapomnieć o całej otaczającej rzeczywistości na tyle, że nie słyszą nawet dzwoniącego telefonu

Czytanie poprawia pamięć i zwiększa zdolność do koncentracji. Zapamiętujesz nowe wydarzenia, opisy, sytuacje, pobudzasz tym samym swój mózg do pracy dzięki czemu twoja pamięć się wyostrza.

Dzięki czytaniu poszerzasz zasób swojego słownictwa. Większa ilość słów sprawi, że komunikacja z innymi będzie dla ciebie znacznie prostsza i przyjemniejsza. 

Dzieci czytające książki w dorosłym życiu wykazują lepsze zdolności do budowania trwałych relacji międzyludzkich, szybciej dojrzewają i mocniej doceniają własną tożsamość kulturową

Czytanie zwiększa zdolności myślenia krytycznego i analitycznego. Zwłaszcza jeśli czytasz kryminały i rozwiązujesz zagadki przed przeczytaniem zakończenia. Miłośnicy kryminałów są w stanie lepiej ocenić sytuację zawodową, ale mają problemy w obiektywnej ocenie realcji międzyludzkich. 

Miłośnicy książek science fiction z kolei wykazują wyjątkową empatię. Jest im łatwiej wobrazić sobie różne możliwości, przez co potrafią zrozumieć innych - dowodzą badania przeprowadzone na University of Buffalo. Znacznie częściej zawierają znajomości z osobami z innych środowisk i kultur.

 

Tagi:

stres,  książka,  lektura,  książki,  czytanie, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz