Partner: Logo FacetXL.pl
  1. Aby zwiększyć pewność siebie podczas wystąpienia, otwórz i rozluźnij swoją klatkę piersiową oraz wyprostuj plecy. Taka pozycja pozwoli ci nie tylko łatwiej oddychać, ale również zredukuje napięcie. 
  2. Aby publiczność poczuła się dobrze podczas twojego wystąpienia nie zapominaj uśmiechać się do niej albo wplatać w tekst żarty. Śmiech to potężna broń!
  3. Jak wzbudzić zainteresowanie słuchaczy? Niech twoje ręce i dłonie nie będę sztywne, rozluźnij je i gestykuluj. Dodatkowo postaraj się patrzeć osobom na sali prosto w oczy. To naturalne, że osoba która patrzy nam prosto w oczy wzbudza nasze zainteresowanie i przyciąga uwagę. 
  4. Jeśli chcesz być traktowany jak autorytet zachowaj spokój i używaj wyraźnych gestów - pamiętaj przy tym żeby nie używać ich w nadmiarze. Jeśli jesteś osobą naturalnie gestykulującą podczas rozmowy będzie ci znacznie łatwiej zyskać zaufanie publiczności. Jeśli jednak masz problem z gestykulacją podkręć ją trochę i nie bój się, zaufaj sobie, a inni również ci zaufają i dostrzegą twoją pewność siebie. 
  5. Aby nadać dynamizmu twojemu przemówieniu wprowadź trochę ruchu. Np. jeśli część twojej prezentacji składa się z trzech punktów, pierwszy z nich omów w miejscu, w którym obecnie stoisz, przed wyjaśnieniem drugiego zrób 2 kroki w przód, z kolei podczas ostatniego punktu zrób kolejne 2 kroki, ale tym razem w tył lub w bok. 
  6. Utrzymanie uwagi publiczności to jedno z najtrudniejszych zadań i właśnie dlatego twoje gesty powinny być możliwie jak najbardziej zróżnicowane. Poćwicz w domu przed lustrem zanim pojawisz się przed szerszą publicznością, a z czasem gesty wejdą ci po prostu w krew. 
  7. Kolejnym sposobem na zwrócenie uwagi swoich słuchaczy jest pokazywanie palcem wskazującym na najważniejsze punkty twojej prezentacji, możesz używać do tego celu również kolorowego lasera lub długiej, metalowej wskazówki - w zależności co będzie dla ciebie wygodniejsze. 
  8. Staraj się nie używać wszystkich tzw. gestów zamkniętych, a jeśli tylko jest to możliwe podczas mówienia chodź dookoła i pomiędzy twoimi słuchaczami.
  9. Podczas pytań publiczności po każdym zadanym pytaniu zrób pauzę i weź głęboki oddech (zyskasz chwilę na zastanowienie). Przy odpowiadaniu pamiętaj, aby patrzeć w oczy wyłącznie osobie, która zadała pytanie - swoim zachowaniem dasz  słuchaczom poczucie, że traktujesz ich indywidualnie. 
  10. Aby twoja publiczność uwierzyła w to co mówisz stosuj jak najwięcej gestów pozytywnych - zapoznaj się z nimi w zależności od tego dla obywateli jakiego kraju prowadzisz wykład. Kciuk w górze dla obywateli Polski jest gestem pozytywnym, ale we Francji czy Niemczech nie oznacza nic. Zadbaj o to! 

 

Tagi:

psychologia,  prezentacja,  wystąpienie publiczne,  mowa ciała,  gestykulacja, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz