18-letnia studentka Sumeja Zumberi, której rodzina od 30 lat mieszka w Niemczech pochodzi z Kosowa. Są Albańczykami. Jej ojciec zajmuje się finansami i ubezpieczeniami, a matka pomaga w restauracji.
Sumeja twierdzi, że w Albanii i Kosowie lokale tylko dla kobiet nie są czymś wyjątkowym.
To ona wpadła na pomysł, żeby w w dzielnicy Gröpelingen otworzyć tego typu placówkę - pierwszą w mieście.
Lokal powstał w dzielnicy, w której około 60 procent stanowią migranci – głównie muzułmanie.
18-latka twierdzi, że pomysł na biznes przyszedł jej do głowy, ponieważ kawiarnie w okolicy były przepełnione mężczyznami. Źle się tam czuła.
- „Jestem pewna, że kobiety czują się u mnie bardziej komfortowo niż gdziekolwiek indziej” – powiedziała dziennikarzom. - Szczególnie ci, którzy już mieli złe doświadczenia i matki karmiące piersią lub te, które przychodzą tutaj z dziećmi. Mężczyźni mogą kupić lody przy ladzie, ale nie mogą zostać.”
Kawiarnia może pomieścić trzydzieści osób. W internecie tymczasem toczy się dyskusja, czy pomysł na tego rodzaju kawiarnię nie jest przejawem dyskryminacji mężczyzn.
Właścicielka kawiarni twierdzi, że zawsze marzyła o takiej kawiarni. Podkreśla, że spotyka się z wieloma pozytywnymi opiniami na ten temat.
„Kobiety są na ogół szczęśliwe, gdy mężczyźni robią coś między sobą – to jeden z głosów w internetowej dyskusji. - I tak wszyscy wiedzą, że głównie się upijają. Ale kiedy kobiety chcą zachować dystans, mężczyźni natychmiast boją się, że zostaną pozostawieni sami sobie”.
„Tyle osób denerwuje się tą jedną kobiecą kawiarnią, a nikomu nie przeszkadza fakt, że w każdym austriackim miasteczku jest już zakład fryzjerski wyłącznie dla mężczyzn?” - to kolejna opinia.
Działaczka na rzecz praw kobiet Seyran Ateş powiedziała jednak dziennikowi „Bild” , że kawiarnia sygnalizuje problematyczną symbolikę. Istnieje wielka obawa – jak stwierdziła - że wyłoni się tu społeczeństwo równoległe, w którym segregacja płciowa stanie się normą. Inne głosy postrzegają to bardziej pragmatycznie, że w miejscach publicznych jest teraz miejsce dla muzułmańskich kobiet.
Źródło:
https://www.voxnews.al/english/aktualitet/ne-kafenene-time-nuk-lejohen-burrat-shqiptarja-ndez-debatin-ne-gjerma-i76596
https://www.derstandard.at/story/3000000241521/maenner-verboten-in-bremen-eroeffnete-ein-cafe-nur-fuer-frauen