Każdy właściciel psa marzy o jednym: żeby jego pupil był jak najdłużej wesołym szczeniakiem. Albo troszkę dorosłym, żeby aż tak bardzo nie psocił. Sama myśl, że nasz pies co roku jest coraz starszy i zaczyna mieć problemy ze zdrowiem, przeraża. Są jednak psy, które się szybciej starzeją, a są i takie, które do końca swoich dni zachowują się jak małe, rozbrykane szczeniaki skore do zabawy. Kiedy można uznać, że pies jest już rzeczywiście stary?
Naukowcy z uniwersytetu w Liverpoolu ustalili dokładny wiek, w którym sześć popularnych ras psów jest uznawanych przez weterynarzy właśnie za „stare”. To te – według nich – które ukończyły 12,5 roku. Warto jednak podkreślić, że mniejsze rasy starzeją się wolniej, a niektóre osiągają starość dopiero w wieku 14,1 lat. I odwrotnie, większe rasy są uważane za stare znacznie wcześniej, a niektóre są klasyfikowane jako „stare” już w wieku 12,1 lat. Tak czy inaczej, średni wiek psa - 12,5 roku - można uznać za stary. I trzeba się z tym pogodzić.
Niektórzy porównują wiek czworonoga do wieku człowieka za pomocą starej metody - jeden rok psa to siedem lat człowieka. To błąd. W porównaniu z ludźmi psy starzeją się szybciej na początku życia i wolniej w miarę starzenia się. Takie proste mnożenie przez siedem ma jedynie charakter orientacyjny.
Do tej pory – jak czytamy w idnes.cz, naukowcom nie udało się określić dokładnie, kiedy weterynarze uważają psy za „stare”.
„Zrozumienie cech zdrowego starzenia się i odróżnienie go od negatywnych skutków chorób związanych z wiekiem może poprawić opiekę nad psami w starszym wieku i na etapach życia geriatrycznego” – napisał zespół badaczy w swoim artykule opublikowanym w czasopiśmie Journal of Small Animal Practice.
W nowym badaniu naukowcy z Liverpoolu przeanalizowali dokumentację weterynaryjną 832 starszych psów sześciu popularnych ras. Ich analiza wykazała, że średni wiek, w którym weterynarze uznają psy za stare, wynosił właśnie 12,5 roku.
Jaki wiek jest uważany za „stary” dla Twojego psa?
Średnia dla wszystkich ras: 12,5 roku
Jack Russell Terrier: 14,1 lat
Rasy mieszane: 13,2 lat
Border collie: 12,7 lat
Springer Spaniel: 12,5 lat
Labrador retriever: 12,1 lat
Inne rasy: 12,3 lat
Cocker spaniele: 11,7 lat
Wraz z wiekiem, psy są też coraz częstszymi pacjentami gabinetów weterynaryjnych. Tak jak ludzie – im pies starszy, tym częstsze dolegliwości. W badaniu zidentyfikowano także najczęstsze problemy zdrowotne dotykające starsze psy. Na pierwszym miejscu znalazły się problemy związane z nadwagą. To dotyczy ok. 35 procent psów. Bo jak tu odmówić, jak tak prosząco patrzą? - tak najczęściej tłumaczą się ich właściciele.
Następny problem dotyczy układu mięśniowo-szkieletowego – u 33 procent badanych psów stwierdzono sztywność układu i trudności w poruszaniu się. Trzydzieści jeden procent starszych psów miało też problemy z zębami.
Prawie co trzeci badany pies w starszym wieku miał też problemy skórne, guzy, infekcje lub wypadanie włosów, a prawie co czwarty kłopoty z trawieniem, w tym wymioty i biegunkę.
Co powinieneś wiedzieć o swoim psie
Łatwo jest uwierzyć, że psy lubią to, co my, ale nie zawsze jest to prawdą. Oto dziesięć rzeczy, o których ludzie powinni pamiętać, próbując zrozumieć swoje zwierzęta. Dotyczy to psów w każdym wieku – także „seniorów”. Ranking stworzyli eksperci od zachowania zwierząt Melissa Starling i Paul McGreevy z Uniwersytetu w Sydney:
1. Psy nie lubią się dzielić.
2. Nie wszystkie psy lubią być przytulane i głaskane.
3. Szczekający pies nie zawsze jest agresywny.
4. Psy nie lubią, gdy inne psy wchodzą na ich terytorium/dom.
5. Psy lubią aktywność i nie potrzebują tyle czasu na odpoczynek, co ludzie.
6. Nie wszystkie psy są przyjazne, niektóre na początku są nieśmiałe.
7. Pies, który wydaje się przyjazny, może szybko stać się agresywny.
8. Psy potrzebują otwartej przestrzeni i nowych obszarów do eksploracji. Zabawa w ogrodzie nie zawsze wystarczy.
9. Czasami pies nie zachowuje się niewłaściwie, ale po prostu nie rozumie, co ma zrobić lub czego od niego oczekujesz.
10. Subtelne sygnały mimiczne często poprzedzają szczekanie lub gryzienie, gdy pies jest niezadowolony.
Źródło:
https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/stari-psu-pes-vek-studie-vyzkum.A241227_071357_hobby-mazlicci_bma