Partner: Logo FacetXL.pl

Kleszcze w ogrodzie – gdzie ich szukać?

Eksperci podkreślają, że kleszcze preferują wilgotne, zacienione miejsca, które trudniej przewietrzyć. Wysoka trawa, gęste nasadzenia oraz zaniedbane ogrody porośnięte chwastami to idealne schronienie dla tych pajęczaków. Unikają natomiast miejsc nasłonecznionych i przewiewnych. Stosy liści, ściółki oraz mokre ogrodowe śmieci to dla nich prawdziwy raj.

Jak zniechęcić kleszcze do zadomowienia się w ogrodzie?

Na szczęście jest sporo naturalnych i skutecznych sposobów, by kleszcze w naszym ogródku wcale nie chciały zamieszkać - czytamy w serwisie Medonet.

 

1. Utrzymuj porządek

Podstawą jest utrzymanie porządku w ogrodzie. Regularne koszenie trawnika i usuwanie chwastów sprawi, że pomiędzy roślinami będzie sucho i przewiewnie. Góry liści, patyków i gałęzi powinny znajdować się w suchym i słonecznym miejscu, aby uniknąć powstawania wilgoci.

 

2. Uprawiaj rośliny odstraszające kleszcze

Naturalne olejki eteryczne są często wykorzystywane w produkcji repelentów. Możesz zadbać o to, by twój ogród miał mnóstwo takich naturalnych barier. Rośliny, takie jak lawenda, skutecznie odstraszają kleszcze. Inne rośliny, które warto zasadzić, to m.in. rozmaryn, mięta, tymianek czy chryzantemy.

 

3. Zbuduj fizyczną barierę

Jeśli w twoim ogrodzie są miejsca, gdzie mogą bytować kleszcze, zadbaj o to, aby nie przemieszczały się po całym terenie. Ściółka lub kamienie skutecznie oddzielą część wilgotną od suchej i znacznie utrudnią kleszczom migrację.

 

4. Poproś o pomoc specjalistów

Jeżeli problem z kleszczami nie daje się rozwiązać, warto poszukać specjalistycznej pomocy w firmach dezynsekcyjnych i ogrodowych. Istnieje wiele preparatów do oprysków roślin, ale takie zadanie lepiej powierzyć ekspertom. Każdy oprysk może być szkodliwy dla zwierząt i ludzi, dlatego warto przestrzegać zasad wyznaczonych przez specjalistów.

 

lawenda,
rozmaryn,
bazylia,
kocimiętka,
mięta,
pięknotka amerykańska,
wrotycz pospolity,
złocień dalmatyński.
 
Jak uniknąć spotkania z kleszczami?

Nawet jeśli zrobiłeś wszystko, aby odstraszyć kleszcze, zawsze zachowuj czujność. Przebywając na świeżym powietrzu, w lesie czy we własnym ogrodzie, stosuj odpowiednie środki ostrożności. Noszenie odzieży ochronnej i stosowanie repelentów może znacząco zmniejszyć ryzyko ukąszenia — przypomina Medonet.

 

Unikaj miejsc, w których występują kleszcze.
Unikaj ocierania się o gęstą roślinność.
Noś odzież ochronną i używaj środków odstraszających owady i kleszcze – zwłaszcza jeśli planujesz prace ogrodowe. Repelent, odzież z długimi rękawami i nogawkami to najlepsze zabezpieczenie. Dobrze jest wybierać jasne kolory ubrań, ponieważ łatwo dostrzeżesz na ubraniu pasażerów na gapę.
Często sprawdzaj, czy nie masz kleszczy! To kluczowa zasada.
Regularnie doglądaj również swojego zwierzaka czy młodszych domowników, którzy sami sobie z tym nie poradzą.
Jeśli już przytrafi się tego rodzaju pasożyt, nie zwlekaj i od razu usuń gapowicza! Najlepiej zrobić to pęsetą z zagiętymi końcówkami lub specjalnym lassem do usuwania kleszczy z apteki.
 

Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie Medonet: https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,jak-sie-pozbyc-kleszczy-z-ogrodka--nie-beda-sie-nawet-zblizac,artykul,95982904.html

 

 

Tagi:

kleszcz,  ochrona, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz