Komunia w Anglii
Anglicy świętują tę uroczystość raczej skromnie - przy ciastkach, herbacie. Większe przyjęcia odbywają się wśród polskich rodzin, których na Wyspach nie brakuje. Rodzice, którzy chcą, aby ich dziecko przyjęło sakrament, muszą je wysłać na specjalny kurs przygotowujący - chyba, że dziecko uczęszcza do szkoły katolickiej. Wtedy kurs zastępuje "zwykła" katecheza. Rodzice mają obowiązek uczestnictwa w spotkaniach poświęconych temu wydarzeniu. Kilka tygodni przed uroczystością odbywają się egzaminy sprawdzające, czy dziecko jest gotowe do przyjęcia sakramentu. Co ciekawe, komunie odbywają się w Anglii w soboty. Nie obchodzi się tu tzw. białego tygodnia. Dzieci do komunii przystępują często w zwykłych mundurkach szkolnych, a chłopcy w Szkocji zakładają tradycyjne kilty.
Francja
Tu również pierwsza komunia (première communion) nie jest obchodzona aż tak uroczyście jak w Polsce. Do sakramentu przystępuje też niewiele dzieci. Zdarza się, że w całej klasie, do Pierwszej Komunii przystępuje jedno, czasem dwójka dzieci. Nie ma zwyczaju święcenia książeczek, tradycji różańca, gromnicy. Nikt też dzieci nie egzaminuje. Wystarczy, że znają Ojcze nasz i Zdrowaś Mario. Strój pierwszokomunijny - pełna dowolność. Księża zwracają jedynie uwagę, żeby tego dnia dzieci nie przychodziły pod ołtarz ubrane w krótkie spodenki lub dresy.
Włochy
Prima comunione, czyli Pierwsza Komunia we Włoszech rozpoczyna się na przełomie kwietnia i maja. Przystępują do niej dzieci w wieku 9-10 lat, chociaż dawniej obejmowała znacznie starszych uczniów (13-14 lat). Charakterystycznym elementem włoskiego obchodzenia tej uroczystości jest ''bomboniera'', czyli zwyczaj polegający na rozdawaniu dzieciom przystępujących do komunii niewielkich, słodkich prezentów o okolicznościowym charakterze. Każde dziecko obdarowuje takim drobiazgiem wszystkich uczniów ze swojej klasy, nauczycieli, rodzinę, sąsiadów. Cukierki w dekoracyjnym opakowaniu, z ozdobami i gadżetami to wydatek od kilkudziesięciu do 100-200 euro; niekiedy jeszcze wyższy. Do cukierków dołączane są także różne przedmioty - temperówki, magnesy na lodówkę, portmonetki lub gadżety z ulubionymi bohaterami filmów rysunkowych. Po mszy - podobnie jak w Polsce - uroczystość jest obchodzona w domu lub restauracji. Drogie prezenty - mile widziane.
Jak świętuje się w Niemczech?
Pierwsza Komunia w Niemczech obejmuje 9-latki, których rodzice mogą skorzystać ze specjalnych kursów przygotowawczych. Komunie nie są hucznymi imprezami. Nie ma też zwyczaju obdarowywania dzieci drogimi prezentami.
USA
Za oceanem, dziecko zanim przystąpi do tego sakramentu, musi odbyć co najmniej dwuletnie nauki katechizacji. Każda parafia ma swój program przygotowania do sakramentu. Najczęściej uroczystość odbywa się w wieku 9 lat.
Holandia
Do pierwszej komunii w Holandii (communie) przystępują dzieci w wieku 7-8 lat. Warunkiem przystąpienia do niej jest bycie ochrzczonym i uczestnictwo w kilku spotkaniach przygotowawczych w ciągu roku. Zwykle nie ma też sztywnych wymagań odnośnie stroju dziecka.
Hiszpania
W tym kraju komunie są przeznaczone dla dzieci - tak jak w Holandii - w wielu 7-8 lat. Uroczystość ma podniosły charakter. Często przyjęcia wyglądają podobnie jak w Polsce - z dużą liczbą gości, prezentami i uroczystym, wystawnym przyjęciem. Co ciekawe, chłopcy do komunii przystępują często ubrani w marynarskie stroje.
Austria
Po komunii, na terenie parafii odbywa się skromny poczęstunek dla wszystkich uczestników. Bardziej uroczyste obiady odbywają się dopiero w domach. W niektórych austriackich parafiach można spotkać się z oryginalnym przebiegiem pierwszej spowiedzi dzieci: najpierw spisują swoje grzechy na kartkach i chowają do kopert, następnie odbywa się klasyczna spowiedź, a kartki „z grzechami” są uroczyście spalane w przykościelnym ogrodzie.
Źródlo:
https://www.edziecko.pl/rodzice/7,79361,27045537,pierwsza-komunia-w-innych-krajach-jak-wyglada-w-wielkiej-brytanii.html
https://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/wlochy-bomboniera-i-inne-tradycje-pierwszej-komunii-swietej
https://mkmaryla.pl/blog/pierwsza-komunia-swieta-w-wielkiej-brytanii
https://deon.pl/wiara/kult-pieniadza-fetysz-strojow-i-impreza-czyli-komunia-po-polsku-jak-jest-zagranica,477713