Stany Zjednoczone
Każdy Amerykanin ma niewątpliwie zazwyczaj przyjemne skojarzenia ze słowem "prom". Tak nazywa się impreza kończąca szkołę średnią. To duże wydarzenie i bardzo kosztowne. Najważniejszym punktem studniówki po amerykańsku jest wybór miss i mistera balu. Dla wielu ogłoszenie wyników to powód do łez radości - to ci, których doceniono i rozczarowań. Tych drugich jest znacznie więcej. Król i królowa może być tylko jedna...Wybory tych najpiękniejszych poprzedza prezentacja kandydatów. Pod uwagę bierze się nie tylko prezencję, sam strój, ale także osiągnięcia w nauce czy sporcie. Samo głosowanie i wybór miss oraz mistera odbywa się przed rozpoczęciem balu. Zwycięzcy otrzymują korony od tych, którzy wygrali w poprzednich wyborach. Odbywa się to z dużą pompą. Zazwyczaj wygrywają ci, którzy w danej szkole są najbardziej popularni. Potem jest tradycyjny bal. Nie trwa jednak jak u nas do białego rana, ale zazwyczaj do północy. Dopiero wtedy młodzi ludzie przebierają się w "cywilne" ciuchy i kontynuują imprezę w domach - w gronie znajomych. Jest też wtedy alkohol. Warto podkreślić, że nie we wszystkich stanach jest on dozwolony nawet dla osiemnastolatków, stąd też na próżno go szukać podczas oficjalnych uroczystości.
Bale maturalne w USA - podobnie jak w Polsce - organizowane są z dużym rozmachem. Na filmach czy serialach rodem z Hollywood widać wspaniałe kreacje, długie, balowe suknie i eleganckie garnitury i smokingi. W odróżnieniu od studniówek w Polsce, na Litwie, w Estonii czy Holandii, które odbywają się na początku roku, za oceanem te bale organizowane są pod koniec maja, kiedy wszyscy znają już wynik egzaminów oraz wiedzą, na jakiej uczelni będą kontynuować naukę. Nie mają już stresu, nie martwią się o wyniki testów. Mogą "wrzucić na luz".
Często po takiej studniówce młodzi ludzie jadą wynajętą limuzyną w "miasto", żeby zrobić sobie wspólne fotki na tle Manhattanu czy charakterystycznej budowli w mieście.
Stroje, fryzury, makijaże - te wszystkie przygotowania wyglądają podobnie jak w Polsce. Jest także komitet organizacyjny, który dba o wszelkie szczegóły balu. Dziewczyny przy dobieraniu strojów dla siebie chcą uniknąć jednego - żeby broń Boże na sali nie zjawiła się druga maturzystka w podobnym stroju. Taka sytuacja miała miejsce w jednym z odcinków kultowego serialu "Beverly Hills 90210", kiedy to Brenda i Kelly tuż przed wyjściem na bal zorientowały się, że są tak samo ubrane. Koszmar...
Australia
Tutaj bale maturalne wyglądają podobnie jak w USA. Jest jednak drobny szczegół, który wyróżnia ten kraj wśród studniówek. A wszystko przez to, że australijskie dziewczyny wymyśliły sobie kiedyś, że najlepszym środkiem lokomocji na maturalny bal będzie traktor lub wóz strażacki. I kultywują tę tradycję. Szczytem elegancji i ekstrawagancji jest traktor pomalowany na różowo. Jak szaleć, to szaleć. W Polsce znane były przypadki, kiedy maturzyści na studniówkę przyjeżdżali nie luksusowymi, drogimi limuzynami, ale specjalnie na tę okazję przygotowanymi furmankami. To też świadczy o fantazji. I nie malowali ich na różowo...
Szwecja
Znani z powściągliwości Skandynawowie niezwykle hucznie obchodzą bale kończące szkołę średnią. O ile Polacy bawią się do białego rana, o tyle studniówki szwedzkie trwają kilka dni. I widać je na ulicach. Najpierw jest specjalna ceremonia, którą kończy tradycyjne podrzucanie białych czapek do góry, a potem są organizowane różnego rodzaje przemarsze po ulicach miasta - niezwykle barwne i głośne. Po nich maturzyści tłumnie oblegają pobliskie puby i bary. I tam zastaje ich niejeden świt... Na tym jednak nie koniec. Kilka dni później wszyscy spotykają się jeszcze raz - tym razem na oficjalnym balu.
Węgry
Węgrzy - podobnie jak m.in. polska młodzież - kultywuje tradycję rozpoczęcia studniówki tańcem. Wcześniej oczywiście organizowane są próby, które trwają w nieskończoność. Kiedy już jednak maturzyści czują się na tyle pewnie, żeby pochwalić się swoimi umiejętnościami na parkiecie, to zaczyna się bal. Nie, nie polonezem jak w Polsce. Pierwszym tańcem jest walc - równie majestatyczny i dostojny jak nasz, tradycyjny polonez. Najgorsza rzecz, jaka może się przytrafić na balu to zgubienie przyczepionej do ubrania wstążeczki. To zła wróżba i każdy pilnuje jej jak oka w głowie - niektórzy ją przyszywają do ubrania. Nie wolno jej zdejmować aż do egzaminów.
Rosja
W Rosji uroczysty bal maturalny, zwany Vipusknoy vecher, jest organizowany zaraz po otrzymaniu dyplomu. Zabawa w restauracji, pubie czy klubie podczas której tańczy się m.in. walca, trwa z reguły aż do wschodu słońca. Uroczystość ma miejsce na ogół pod koniec czerwca, jednak dwie daty: 21 i 22 czerwca są zabronione. Ma to związek z rokiem 1941, kiedy to absolwenci bawiący się wówczas na balu 21 czerwca następnego dnia rano zostali wcieleni do wojska, aby walczyć z Niemcami w II wojnie światowej.
Republika Południowej Afryki
„Matric Dance” organizowany jest dla uczniów 12. klasy (nasza 3. klasa liceum). Nauczyciele i rodzice rzadko są obecni na balu. Maturzyści w RPA bawią się na swojej studniówce tuż przed przerwą wiosenną. Jest ona również otwarciem egzaminów końcowych. To tak jakby w Polsce studniówka była w ostatnim tygodniu kwietnia. W RPA przybiera ona formę uroczystego obiadu i tańców.
Austria, Czechy
Bale studniówkowe są organizowane w styczniu i lutym; wyglądają podobnie jak w innych krajach. Na studniówce zbierane są jednak pieniądze, które zostają potem przeznaczone są na wspólną wycieczkę dla maturzystów.
Niemcy
Najważniejsza jest organizacja balu. To podstawa. Studniówki są wystawne, często z przepychem, są dywany, drogie limuzyny i modne kreacje. Bal rozpoczyna walc. Studniówki w Niemczech nie mają aż tak długiej tradycji jak w Polsce. Przez wiele lat zakończenie szkoły świętowano przy ognisku popijając piwem.
Belgia, Holandia
Tego dnia można robić żarty nauczycielom i rówieśnikom. Czasem wymyślany jest temat przewodni, według którego uczniowie muszą być ubrani. Częstszy jednak jest tradycyjny strój na ten dzień, czyli dżinsy, czarna koszulka, czarny kapelusz z czerwoną lub niebieską wstążką i gwizdkiem dookoła szyi. Niektórzy malują sobie twarz, noszą puszki z pianką do golenia. To taka "broń". Uczniowie oprócz robienia głupich kawałów organizują przedstawienia kabaretowe parodiujące życie szkoły. Wieczorem zaś idą do klubu na imprezy. Są tańce, karaoke i morze piwa.
Źródło:
https://www.eska.pl/news/studniowki-za-granica-jak-wygladaja-bale-maturalne-w-innych-krajach-aa-RyJu-maaL-raCw.html
https://www.empik.com/pasje/amerykanski-prom-kontra-polska-studniowka,14986,a
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,156046,19356216,traktorem-na-studniowke-czyli-jak-to-robia-w-innych-krajach.html
https://jedynka.polskieradio.pl/artykul/3103774,Tradycje-studni%C3%B3wkowe-Czy-zmieni%C5%82y-si%C4%99-na-przestrzeni-lat-
https://www.lo-siemiatycze.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=135&Itemid=103