Partner: Logo FacetXL.pl

AI Pin

To małe, niepozorne urządzenie ujrzało światło dzienne zaledwie miesiąc temu. W listopadzie br. odbyła się światowa premiera tego produktu, który może nawet zastąpić tradycyjne smartfony. AI Pin to nic innego jak klips bazujący na sztucznej inteligencji, który można przyczepić do ubrania. Jest wyposażony w szereg czujników, ma wmontowany mini-rzutnik, kamerę. Całość sterowana jest głosowo, współpracuje ze słuchawkami bluetooth, a zamiast ekranu mamy touchpad reagujący na gesty. I potrafi cuda. Teksty krótkich SMS-ów możemy przeczytać na dłoni, gdzie są wyświetlane. Podobnie odczytamy komunikat np. o przychodzącym połączeniu - wystarczy nadstawić dłoń. AI Pin może wydawać komendy głosowe, pełnić funkcję nawigacji, robić zdjęcia i nagrywać filmy. Ma też szereg innych przydatnych funkcji. Jeśli sięgniemy np. po chipsy, usłyszymy ostrzeżenie, że nie jest to dobre rozwiązania dla naszego zdrowia. Cena - ok. 700 dolarów. Czy rzeczywiście to urządzenie znajdzie zwolenników - okaże się już w przyszłym roku.

 

 

 

APPLE VISION PRO

Ich premiera odbyła się w czerwcu br. To dzieło firmy Apple - okulary rzeczywistości wirtualnej i mieszanej, które mają otworzyć nową erę komputeryzacji przestrzennej. Będzie je można kupić w kwietniu 2024 roku. Gogle wyposażone są w skomplikowany system kamer, które śledzą ruchy oczu oraz gesty. Do tego system dźwięku przestrzennego. Obraz 4K (23 miliony pikseli na dwóch wyświetlaczach) jest najwyższej jakości. Jak zapewnia producent, dotychczasowa technologia tworzenia obrazu nie dorównuje w najmniejszym stopniu temu, co zapewnia APPLE VISION PRO. Dzięki zaawansowaniu technologicznemu, np. wideokonferencje będą odbywać się w wirtualnej przestrzeni. Całość ma być na tyle wygodna, aby noszenie gogli było komfortowe nawet przez kilka godzin. W ochronie zdrowia VR może znaleźć zastosowanie m.in. podczas szkoleń medycznych, wideokonsultacji 3D albo operacji z wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej. Te supernowoczesne gogle mają jednak jedną, duża wadę: cenę - ok. 3,5 tys. dolarów.

 

 

 

OPEN AI GPT STORE

To narzędzie bazujące na sztucznej inteligencji ma ułatwić nam codzienne życie. W jaki sposób? GPT, czyli „wstępnie wytrenowany transformator generatywny" może się stać naszym doradcą specjalizującym się w określonym zakresie. Może to być np. nasz mentor w sprawach zdrowotnych, ekspert od pisania tekstów czy pomagania w prowadzeniu firmy. Ta technologia umożliwi pracę np. pisarzom. Sztuczna inteligencja potrafi wygenerować m.in. dialogi, które mają pojawić się w danej powieści. Pomoże także zachować spójność treści. Po wykupieniu odpowiedniej aplikacji pomoże nam także w opiece nad dzieckiem czy sprawi, że staniemy się mistrzami gotowania. Wystarczy tylko spytać naszego "pomocnika", jakich składników potrzebujemy do konkretnego dania i od razu uzyskamy wyczerpujące wskazówki. Pomoże nam również ocenić stan zdrowia na podstawie triażu - segregacji medycznej. Brzmi niewiarygodnie? A czy kilkanaście lat temu ktoś uwierzyłby, że nasz komputer w oparciu o sztuczną inteligencję zarezerwuje w naszym imieniu bilet na samolot? W ofercie mają się pojawić różne wersje GPT, które można pobierać tak samo, jak aplikacje na smartfona.

 


SEAGATE HAMR

 


W 2024 roku czeka nas także rewolucja w rozwoju pamięci masowej. Firma Seagate zapowiada wprowadzenie technologii dysków twardych HAMR (zapis magnetyczny wspomagany termicznie) o początkowej pojemności 32 terabajtów, która ma wzrosnąć w kolejnych latach do 80 terabajtów. Zmieni to nie tylko działalność centrów danych, ale i zwiększy dostępność usług w chmurze. Do końca 2030 roku w sprzedaży pojawią się dyski 100 TB, a nieco później modele 120 TB.

 

 

 

Wi-Fi 7

Nowy standard przesyłania danych w sieci bezprzewodowej Wi-Fi 7 zapewni czterokrotnie szybszą transmisję danych od Wi-Fi 6 i pięciokrotną od Wi-Fi 5. Przepustowość będzie mogła przekroczyć nawet 46 Gbit/s, a w normalnych warunkach wyniesie około 5-10 Gbit/s. Będzie to najpotężniejsze Wi-Fi w historii. Korzyści z "siódemki" będą nieocenione np. podczas operacji robotycznych, gdzie nie można sobie pozwolić na nawet minimalne opóźnienie w przesyłaniu sygnałów. Szybkie sieci Wi-Fi mogą pomóc także w płynnej komunikacji urządzeń zintegrowanych w "inteligentnych" szpitalach. A co ze starszym sprzętem, który nie obsługuje Wi-Fi 7? Podobnie jak w przypadku poprzednich standardów możemy liczyć na wsteczną kompatybilność. Jeśli np. kupimy router z Wi-Fi 7, ale nasz laptop pracuje z Wi-Fi 6, będzie nadal korzystał z poprzedniej wersji sieci.

 


Źródło:

https://www.osoz.pl

 


https://mambiznes.pl/biznews/ai-pin-humane-premiera-sztuczna-inteligencja-108535

 


https://www.reuters.com/technology/openai-enables-customized-gpt-bots-offers-cheaper-more-powerful-models-2023-11-06/

 


https://www.datacamp.com/blog/openai-gpts-and-chatgpt-store

 


https://www.seagate.com/pl/pl/innovation/hamr/

 


https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/wi-fi-7-zapewni-gigantyczny-skok-w-predkosci-internetu/vbyfpt1

Tagi:

komputer,  sztuczna inteligencja, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz