Królewskie pożegnanie
Wiceminister finansów Wielkiej Brytanii John Glen oświadczył, że śmierć królowej Elżbiety była "momentem o ogromnym znaczeniu narodowym", a rząd musiał zapewnić, by towarzyszące jej wydarzenia "przebiegły sprawnie i z odpowiednim poziomem godności, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa i ochrony publiczności". Według oświadczenia policji Królestwa, pogrzeb królowej i towarzyszące mu wydarzenia były największą operacją w historii służb mundurowych, większą nawet niż otwarcie i zamknięcie igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Stąd tak ogromna kwota.
Nabożeństwo żałobne w Opactwie Westminsterskim oglądało w brytyjskich stacjach telewizyjnych średnio 26,2 mln osób - podała BARB, organizacja badająca widownię telewizyjną w Wielkiej Brytanii. Na świecie transmisję z pogrzebu w 2022 roku mogły śledzić nawet 4 miliardy osób, czyli połowa globalnej populacji!
Sama oprawa ceremonii była dopracowana w najdrobniejszym szczególe. Pełna symboliki i tradycji brytyjskiego dworu. Zgodnie z życzeniami syna króla Karola III, wieniec na trumnie był skomponowany z liści rozmarynu, dębu angielskiego i mirtu. Dobrano kwiaty w odcieniach złota, różu i głębokiego burgundu z akcentami bieli; wszystkie rośliny rosły w ogrodach królewskich. W wieńcu tkwił bilecik, na królewskiej papeterii z napisem „Kochający i na zawsze oddany Karol R.” Ostatnia litera oznaczała skrót od łacińskiego wyrazu „Rex” – czyli król.
Finisz pogromcy imperium zła
Najdroższy z kolei amerykański pochówek, jakim było ostatnie pożegnanie prezydenta Ronalda Reagana był o wiele tańszy niż królowej Anglii. Oficjalnie kosztował ok. 400 mln dolarów. Uważany za jednego z najwybitniejszych przywódców Ameryki XX stulecia został pochowany w metalowej trumnie. Na uroczystości w Waszyngtonie została przetransportowana samolotem Air Force One z Kalifornii. Pochód żałobny ruszył spod pomnika Waszyngtona w stronę Kapitolu. Kondukt był ciągnięty przez konie z jeźdźcami, a za wozem szedł prowadzony przez żołnierza czarny koń, ale bez jeźdźca, za to z ulubionymi butami Reagana w strzemionach, odwróconymi do tyłu. W ostatniej drodze na Kapitol towarzyszyła zmarłemu prezydentowi była First Lady USA, Nancy Reagan wraz z dziećmi. W Kapitolu, gdzie Ronald Reagan został w styczniu 1981 roku zaprzysiężony na prezydenta, powitała go salwa z 21 armat. Ciało zmarłego zostało wystawione na widok publiczny w Katedrze Narodowej do czasu mszy pogrzebowej z udziałem ówczesnego prezydenta George'a W. Busha i gości z całego świata. Następnie ciało Ronalda Reagana przewieziono z powrotem do Simi Valley w Kalifornii, gdzie spoczywa na terenie biblioteki-muzeum.
Pogrzeb marszałka
W przedwojennej Polsce największą ceremonią pogrzebową było pożegnanie marszałka Józefa Piłsudskiego. Dziś trudno ustalić, ile mogła kosztować. Z pewnością krocie, ponieważ w trakcie kilkudniowych uroczystości zaplanowanych w Warszawie, Krakowie i Wilnie, w dniach 13-18 maja 1935 r. polskiego wodza żegnała cała II RP, a obchody organizowano w prawie każdej polskiej miejscowości. Zwłoki w trumnie ze srebra najpierw zostały przewiezione z Belwederu do katedry św. Jana na warszawskim Starym Mieście. Mszę żałobną celebrował kardynał Aleksander Kakowski; kondukt żałobny przeszedł w asyście ok. 300 tys. osób na Pole Mokotowskie. Tu odbyła się ostatnia defilada na cześć zmarłego. Podczas jej trwania nad Polem Mokotowskim przeleciało 60 myśliwców i trzy czeskie bombowce. Potem trumnę przeniesiono na platformę kolejową i specjalnym pociągiem ruszyła do Krakowa. Po drodze na każdej stacji Polacy oddawali hołd zmarłemu marszałkowi. W Krakowie, na pogrzebie, 18 maja, pojawiło się ćwierć miliona ludzi! Porządku pilnowało 5 tysięcy żołnierzy. Podczas ostatniego etapu ceremonii w Wilnie, w kościele św. Teresy złożono serce marszałka. Przebieg pogrzebu został nagrany, a potem pokazywany w kinach całej Rzeczpospolitej na bezpłatnych seansach. Ludzie mogli oddać hołd w ostatniej drodze „Dziadka”, w prawie 200 polskich miastach.
Ile kosztuje ostatnia droga zwykłego Polaka?
W mniejszych miejscowościach cena waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Minimum to koszt od 5500 zł za kremację po 8000 zł za tradycyjny pogrzeb. W dużych miastach należy szykować dużo więcej pieniędzy. Choć to zależy od tego, jaki rodzaj ceremonii chcemy wybrać. Obecne trendy to głównie pochówki stylowe. Nadal najczęściej wybierane są drewniane trumny. Modne są również trumny i urny w oryginalnych formach czy kształtach. Żałobnicy życzą sobie często bogatych zdobień, czy w odważnych barwach. Coraz częściej ludzie decydują się na nietypowe nagrobki, a w kondukcie pojawiają się wyszukane karawany pogrzebowe. Branża funeralna dostosowuje się również do zmieniających się czasów - w ofercie pojawiają się pogrzeby ekologiczne. Do przygotowania wszystkich niezbędnych w ostatniej drodze materiałów używane są tylko te, które są biodegradowalne. Zamiast klasycznych nagrobków stosuje się teraz zdobienie mogił roślinami lub kompozycjami z naturalnych kamieni. Modne stają się też transmisje online z ceremonii. Niektóre firmy pogrzebowe mają takie transmisje na żywo w ofercie. Cieszą się one coraz większą popularnością, bo w pożegnaniu bliskiego nie zawsze można uczestniczyć osobiście. Na przeszkodzie może stanąć choroba czy np. pobyt za granicą. Rośnie także zapotrzebowanie na świeckie pogrzeby, tzw. humanistyczne. Takie uroczystości są personalizowane, bez elementów religijnych. Najbliżsi zmarłego mogą nadać im niekonwencjonalny charakter. Pogrzeby świeckie prowadzi najczęściej mistrz ceremonii, który wygłasza przemowę upamiętniającą zmarłego. Mogą być czytane jego ulubione wiersze, fragmenty książek lub odtwarzane wybrane utwory muzyczne. To zwykle najbliższa rodzina oraz przyjaciele wygłaszają swoje pożegnalne mowy.
Źródła:
www.psz.pl Pogrzeb prezydenta USA Ronalda Reagana - Portal Spraw Zagranicznych psz.pl
www.pap.pl Uroczystości pogrzebowe Elżbiety II. Trumna z ciałem królowej opuszczona do krypty [NA ŻYWO]
www.wikipedia.pl Pogrzeb Józefa Piłsudskiego
www.ilekosztuje.pl Ile kosztuje pogrzeb?
www.pomysly-na.pl Czym się różni pogrzeb katolicki od pogrzebu świeckiego