Partner: Logo FacetXL.pl

Tadeusz Bejt urodził się 20 maja 1923 r. w Mąkolinie w powiecie płockim, w gminie Bodzanów. Był synem Czesława, właściciela ziemskiego. Zamieszkiwał w majątku Leksyn – 22 km od Płocka. Do 12. roku życia uczył się w domu, miał wychowawcę Niemca. Znajomość języka niemieckiego, jak się później okazało, w znaczący sposób wpłynęła na jego życie. Od 1935 r. uczęszczał do Gimnazjum Towarzystwa im. Jana Zamoyskiego w Warszawie (obecne XVIII LO im. Jana Zamoyskiego).

Kiedy był w drugiej klasie, zmarł mu ojciec. Trzy lata później wybuchła wojna. Tadeusz uczył się

na tajnych kompletach w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Zarabiał na życie jeżdżąc rikszą. Matka i siostry znaleźli się w ciężkiej sytuacji życiowej, w czasie okupacji Niemcy wyrzucili ich z majątku.

Tadeusz Bejt wstąpił w szeregi Armii Krajowej, od 1943 r. był jednym z kurierów Komendy Głównej AK. Wcześniej odbył specjalistyczne przeszkolenie. W kwietniu 1944 r. został wysłany na Wołyń, gdzie dotarł do mjr. Tadeusza Sztumberka-Rychtera, dowódcy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. To była jego jedna z najważniejszych misji konspiratorskich – dostaczył ukryte w pasie złote dolarówki dla potrzeb wojska.

W powstaniu warszawskim walczył w zgrupowaniu „Radosław”. Był w batalionie „Czata 49”. Uczestniczył w walkach na Woli, Starym Mieście i Śródmieściu. Po upadku powstaniu udało mu się wydostać z miasta razem z ludnością cywilną. Razem z innymi ewakuwoałsię kanałami.

Niemcy go jednak dopadli. Trafił do niewoli w Spergau w Niemczech. W maju 1945 r. został uwolniony przez wojska amerykańskie i powrócił do Polski w stopniu porucznika.

We wrześniu 1946 r. nawiązał kontakt z oficerem wywiadu 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa i po przedostaniu się na teren alianckich stref okupacyjnych w Niemczech rozpoczął działania mające na celu stworzenie komórki wywiadowczej. Zamieszkał w brytyjskiej strefie okupacyjnej Berlina. Posługiwał się dokumentami na nazwisko Johann Vogel.

Organizował drogi kurierskie i punkty przerzutowe na granicy polsko-niemieckiej dla osób ściganych przez komunistyczną bezpiekę oraz członków rodzin żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Był kilkukrotnie w Polsce, współpracował z prowadzącym działania wywiadowcze na rzecz 2. Korpusu na terenie Polski rtm. Witoldem Pileckim.

Niestety, bezpieka wpadła na trop siatki i wiosną 1947 r. aresztowała kilku jej członków. 25 września 1947 r. Tadeusz Bejt został porwany ze swego berlińskiego mieszkania przy Kantstraße 97.

 

To z tej kamienicy przy Kantstrasse został uprowadzony konspirator AK

 Dokonał tego agent Gerhard Bielke. Posłużył się chloroformem. Bielke przed wojną mieszkał z rodzicami w Berlinie, zbiegł z transportu do Treblinki, od 1944 roku był etatowym pracownikiem w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Bielke kilka lat później popadł w niełaskę swoich przełożonych. Wyrzucili go z resortu. Wyemigrował do NRF-u.

Bejta wywieziono z Berlina w samej pidżamie, trafił do Szczecina, a następnie do więzienia  przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Kilka dni później usłyszał już zarzuty „o przestępstwach szczególnie niebezpiecznych w okresie odbudowy Państwa Polskiego”. Na głównej rozprawie nie miał obrońcy.

Wyrokiem sądu pod przewodnictwem mjr. Józefa Badeckiego został uznany winnym m.in. szpiegostwa i organizowania dróg przerzutowych dla kurierów wywiadu, członków organizacji podziemnych i rodzin oficerów 2. Korpusu.

Były kurier AK usłyszał wyrok kary śmierci, a prezydent Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Został rozstrzelany 11 lutego 1949 r. o godz. 19.15. Miał wówczas zaledwie 26 lat. Katem był funkcjonariusz WUBP w Warszawie Piotr Śmietański.

Karol Świętorzecki, siostrzeniec ofiary, przypomniał po latach, że po śmierci Tadeusza na prośbę jego matki o wydanie zwłok syna z komunistycznego więzienia usłyszała: „My zwłok bandytów nie wydajemy i żadnych jego rzeczy”.

22 stycznia 1993 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził nieważność ówczesnego wyroku. Szczątki Tadeusza Bejta ekshumowano wiosną 2013 roku z obszaru tzw. łączki, a następnie dokonano ich identyfikacji na podstawie badań genetycznych DNA.

Tadeusz Bejt spoczął z honorami na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie w rodzinnym grobie, obok swojej matki Anny Bejt i siostry – powstańczej sanitariuszki Marii Nitowskiej.

 


Źródło:

 


https://ojs.academicon.pl/bsa/article/view/7024/7321

 


https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/187366,Uroczystosci-pogrzebowe-Tadeusza-Bejta-Warszawa-28-czerwca-2023.html

 


https://przystanekhistoria.pl/pa2/tematy/zbrodnie-komunistyczne/107149,Kurier-z-kwatery-L-Tadeusz-Bejt-19231949.html

 


 

 

 

 

Tagi:

Armia Krajowa,  bezpieka,  konspiracja, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz