7,4 stopni w skali Richtera. Tyle odnotowały wówczas urządzenia pomiarowe w epicentrum trzęsienia w miejscowości Vrancea w Karpatach Wschodnich na głębokości 94 kilometrów. To region znajdujący się na styku trzech płyt tektonicznych. Obszar ten jest uznawany za jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie w całej Europie. Jedynie w 1940 roku było w Rumunii silniejsze trzęsienie. Wtedy miało 7,8 stopni.
Było 4 marca 1977 roku. Godzina 21.20. Niektórzy mieszkańcy Bukaresztu kładli się już do łóżek. Nagle odczuli wstrząs, po nim kolejny. Kołysały się lampy w mieszkaniach, obrazy na ścianach, a nawet przesuwały się meble. Każdy wstrząs był coraz silniejszy. Ludzie wpadli w panikę. Wiele osób wybiegło z domów. Spadały na nich odłamki murów, cegieł. Zgasło światło.
Kiedy wstrząsy ustały, mieszkańcy stolicy ujrzeli ogromną skalę zniszczeń. Wiele budynków zniknęło z powierzchni ziemi
Zawaliły się wieżowce, zniszczeniu uległy 33 zabytkowe budynki. Było mnóstwo ofiar. W całej Rumunii zginęło 1578 osób, z czego 1424 w samym Bukareszcie. Ponad 11 tysięcy ludzi zostało rannych. Zawaliło się aż 35 tysięcy budynków; 12 tysięcy mieszkań nie nadawało się do użytku, a straty sięgnęły 2 miliardów dolarów.
Zniszczenia odnotowano w całym kraju, a wstrząsy odczuwane były na całych Bałkanach, jak również w Polsce. Obok stolicy duże spustoszenia odnotowano w okręgach: Dolj, Prahova, Teleorman i Vaslui; w okręgu Prahova wybuchły pożary w kombinatach chemicznych oraz w rafinerii. Nie działały telefony ani teleksy.
Po tygodniu od tragedii, w ruinach zawalonych domów wciąż odnajdowano żywych ludzi. Na obszarze całego kraju ogłoszono stan wyjątkowy. Trzęsienie było wyczuwalne również w Bułgarii, gdzie zginęły 83 osoby.
Zniszczenia wywołana trzęsieniem ziemi umożliwiły Nicolae Ceaușescu realizację jego szaleńczego planu, który niestety zrealizował
Zabytkowe, niektóre nawet lekko uszkodzone budynki kazał wyburzyć, a w ich miejsce postawiono monumentalne gmachy rządowe, m.in. Dom Ludowy - drugi po Pentagonie największy budynek na świecie.
Wschód Rumunii jest najbardziej aktywnym sejsmicznie regionem w Europie. Trzęsienia ziemi występują tam dość regularnie co około 35-40 lat. Według prognoz statystyków, kraj wkroczył właśnie w okres, w którym jego mieszkańcy powinni się liczyć z kolejnym potężnym kataklizmem.
Od 1900 roku do chwili obecnej Rumunię nawiedziło prawie 600 trzęsień ziemi o sile większej niż 4 w skali Richtera. Spośród nich 53 było silniejszych niż 5 stopni, sześć było silniejszych niż 6 stopni, a cztery miały wielkość powyżej 7 w skali Richtera.
W 2017 roku powstał nawet serwis internetowy wraz z aplikacją, ostrzegający o nadciągających trzęsieniach ziemi. Miało to ułatwić ewakuację. I pewnego dnia wielu użytkowników tej aplikacji otrzymało przerażające SMS-y: nadciąga trzęsienie ziemi o sile 10 w skali Richtera! Był to - jak się okazało - błąd przeciążonego serwera. Kataklizmu nie było, ale ten fałszywy alarm pokazał wyraźnie, że ludzie nie wiedzą, jak mają zachować się w razie prawdziwego alarmu.
Rumuni mają się czego bać. Według rządowego raportu, w razie trzęsienia ziemi o takiej sile, jak to z 1977 roku, w Bukareszcie prawie 23 tysiące zostałoby uszkodzonych, a co najmniej 7 zawaliłoby się. Rumuńscy eksperci twierdzą, że nowe trzęsienie ziemi w regionie krytycznym sejsmicznie mogłoby zabić kilka tysięcy osób.
Jako szczególnie ryzykowne w czasie kataklizmu uznano co najmniej 400 budynków wyższych niż osiem pięter, wybudowanych w latach 1925-1940 oraz wysokie hotele. Krytyczne sejsmicznie to także 35 kilometrów metra miejskiego oraz sieci ciepłowniczej i wodociągowej, z rurami o łącznej długości 900 kilometrów.
Rząd rumuński zdaje sobie sprawę z zagrożenia i w 2019 roku rozpoczęły się szkolenia młodych ludzi, jak unikać urazów i ratować swoich bliskich podczas silnego trzęsienia ziemi. Projekt obejmuje wykłady i ćwiczenia praktyczne z uczniami i studentami z Bukaresztu i nie ustał nawet w czasie pandemii Covid-19.
https://www.slobodenpecat.mk/pl/bukuresht-treperi-nov-katastrofalen-potres-bi-urnal-desetici-iljadi-zgradi/
https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2018-03-15/polska-odczuje-skutki-poteznego-trzesienia-ziemi-w-rumunii-moze-sie-zdarzyc-budynek-ktory-runie/
https://trojka.polskieradio.pl/artykul/225272,trzesienie-ziemi-w-rumunii-i-na-balkanach-w-1977-roku