Oliwy z oliwek można używać do czyszczenia, polerowania, odnawiania mebli, przyborów kuchennych i różnych przedmiotów. Pomaga usunąć nawet plamy z rdzy. Ale nie tylko. Oto kilka sposobów na wykorzystanie oliwy z oliwek:
Czyszczenie stali nierdzewnej
Najpierw trzeba oczyścić powierzchnię mieszaniną wody i płynu do mycia naczyń. Potem osuszyć. Następnie nakładamy niewielką ilość oliwy z oliwek na miękką szmatkę i pocieramy ją wzdłuż powierzchni danego przedmiotu. Oliwa usuwa smugi, zapobiega drobnym zadrapaniom i pozostawia błysk. Dla jeszcze większego efektu można dodać do olejku kilka kropli octu. Po zakończeniu polerowania wycieramy dokładnie powierzchnię suchą szmatkę, aby usunąć wszelkie pozostałości.
W przypadku mosiądzu i innych zmatowionych metali używamy mieszanki: ćwierć szklanki oliwy z oliwek z łyżeczką sody oczyszczonej. Taką mieszaninę nakładamy na całą powierzchnię, pozostawiamy na ok. dziesięć minut, a następnie usuwamy nadmiar wilgotną szmatką. Wycieramy do sucha. Taką mieszaninę używamy także do metali, na których widoczne są już lekkie ślady utlenienia. Efekt działania murowany.
Czyszczenie mebli drewnianych
Do tego celu oliwa z oliwek z powodzeniem może zastąpić gotowe preparaty ze sklepu. Oliwa głęboko odżywia drewno, przywraca mu blask i trwale chroni je przed czynnikami zewnętrznymi.
Aby nadać drewnianym meblom połysk, wystarczy nałożyć niewielką ilość oliwy z oliwek na miękką szmatkę i delikatnie pocierać powierzchnię okrężnymi ruchami. Następnie wycieramy nadmiar suchą szmatką.
Aby przywrócić drewnu dawny blask, możemy też domowym sposobem wykonać preparat w sprayu, który potem trzeba rozpylić na meble i przetrzeć czystą szmatką z mikrofibry. Skład takiego naturalnego preparatu to pięć łyżeczek oliwy wymieszanych z sześcioma łyżeczkami octu.
Aby usunąć uporczywy ślad lub plamę na meblach, trzeba zmieszać oliwę z oliwek ze szczyptą soli i nanieść na powierzchnię. Po pięciu minutach można już wytrzeć. Dla jeszcze lepszego efektu działania można zmieszać 1/4 szklanki oleju z sokiem z połowy cytryny. Po przetarciu drewno będzie jak nowe.
Oczyść skórę
Oliwa z oliwek nadaje się również do pielęgnacji przedmiotów skórzanych. Wystarczy zamoczyć miękką i czystą szmatkę w oliwie z oliwek i nałożyć ją równomiernie na powierzchnię skóry okrężnymi ruchami. Po kilku minutach nadmiar usuwamy szmatką. W ten sposób odświeżymy nie tylko np. sofę, ale także buty czy skórzaną torbę. Oliwa z oliwek może również pomóc w przypadku drobnych zadrapań i ożywieniu koloru skórzanych przedmiotów. Przez zastosowaniem wskazane jest jednak przetestowanie działania oliwy na fragmencie danego przedmiotu.
Oliwa odświeża rośliny
Dzięki niej można nie tylko ożywić glebę, ale pomóc też w walce ze szkodnikami. Jeśli chcemy ożywić nasze rośliny doniczkowe, wystarczy do ziemi dodać dwie łyżki oliwy. Po co? Żeby wykorzystać zawarte w niej składniki odżywcze, takie jak witaminy E i K. Ten prosty zabieg jest bardzo skuteczny.
Oliwa z oliwek opóźnia także proces więdnięcia kwiatów ciętych w wazonie. A wystarczy dodać do wody kilka kropel oliwy, żeby dłużej zachować świeżość kwiatów.
Aby naturalnie odstraszyć mszyce i inne szkodniki, warto spryskać rośliny mieszaniną oliwy i wody. Rozwiązanie to oprócz odstraszania szkodników tworzy na liściach cienką barierę ochronną.
Odtłuść swoje przybory kuchenne
Oliwa z oliwek to także naturalny i skuteczny sposób na pielęgnację przyborów kuchennych. Aby je odtłuścić, należy przetrzeć je domową mieszanką składającą się z sześciu łyżeczek octu i 1/4 szklanki oliwy z oliwek. Po kilku minutach przecieramy je suchą szmatką i spłukujemy wodą. Ta metoda doskonale się sprawdza w przypadku także brudnych garnków czy patelni.
Oliwa z oliwek działa również jako naturalny środek nawilżający deski do krojenia lub drewnianych przyborów kuchennych. Wystarczy je natrzeć oliwą i potem zetrzeć nadmiar. Olej, nawilżając drewno, zapobiega wysuszaniu, pękaniu i deformacjom. Gwarantuje też dłuższą żywotność.
Ożyw zlew
Ta metoda sprawdzi się w przypadku zlewu z żywicy lub o czarnej powierzchni. Oprócz zapobiegania osadzaniu się kamienia, pomaga zachować pierwotny połysk. Wystarczy po dokładnym umyciu powierzchni nałożyć niewielką na niego ilość oliwy z oliwek. Nie ma potrzeby spłukiwania. Taka naturalna warstwa ochronna zapobiega gromadzeniu się wody i osadzaniu się kamienia; jednocześnie sprawia, że zlew będzie lśnił jak nowy.
Usuwanie rdzy
Pomoże w tym naturalna mieszanka: dwie łyżeczki oliwy z oliwek z jedną łyżeczką soku z cytryny. Po dwudziestu minutach można już przetrzeć zardzewiały fragment miękką, czystą szmatką.
Co ciekawe, oliwę z oliwek można stosować też profilaktycznie na narzędzia ogrodnicze, żeby z czasem nie rdzewiały.
Źródło:
https://www.lefigaro.fr/maison/comment-utiliser-l-huile-d-olive-pour-faire-le-menage-20250113