Z zaparowanymi szybami w samochodzie zmagał się pewnie każdy kierowca. Wietrzenie, przecieranie szyb, włączanie nawiewu pomaga, ale to trwa. Tymczasem, jak donosi czeski portal idnes.cz, u naszych południowych sąsiadów kierowcy masowo wykorzystują jabłka do zapobiegania parowaniu szyb. To prosta, szybka i skuteczna sztuczka. I przede wszystkim pozwala nam oszczędzić czas, bo skład chemiczny jabłka potrafi zdziałać cuda.
Procedura jest prosta:
Przygotuj świeże jabłko. Wybieraj takie takie, które jest świeże i soczyste.
Rozetnij je tak, aby mieściło się wygodnie w ręce. Wcześniej dobrze jest przetrzeć dłonią przeciętą powierzchnię, żeby sok równomiernie się rozprowadził.
Potrzyj jabłkiem szybę od wewnątrz. Rób to delikatnie, powoli i dokładnie.
Pozostaw do wyschnięcia.
Delikatnie wypoleruj szybę suchą, czystą szmatką, aby była czysta i gładka.
Nie trzeba tego powtarzać codziennie. Jeśli zrobimy to dokładnie, to przez kilka dni możemy cieszyć się doskonałym widokiem zza niezaparowanej szyby w samochodzie. A o to nam przecież chodziło.
Są też inne, naturalne sposoby na zaparowane szyby. Co ważne, takie środki możemy wykonać sami w domu bez wydawania większych pieniędzy na chemiczne preparaty. Oto niektóre z nich:
1. Ziemniak – stosujemy go tak samo jak w przypadku jabłka. Wystarczy przeciąć go na pół, przetrzeć nim szyby, odczekać i wypolerować.
2. Spryskaj szybę gliceryną – to kolejny naturalny środek, który pomaga wyeliminować osadzanie się wilgoci. Można zastosować kilka kropli gliceryny z wodą i spryskać szyby, a następnie wypolerować. Daje to długotrwały efekt.
3. Pochłaniacze wilgoci – do tego celu można stosować np. miski z kocim żwirkiem lub przewiewne woreczki z ryżem, który też doskonale pochłania wilgoć.
4. Płyn do naczyń – wystarczy rozpuścić kilka kropli w wodzie i przetrzeć tym szyby. Efekt może zaskoczyć niejednego.
Pamiętajmy jednak, że te sposoby na walkę z zaparowanym szybami to tylko półśrodki. Jeśli mamy często wilgoć w samochodzie, to przede wszystkim trzeba sprawdzić przyczynę jej powstawania. Czasami może się okazać, że mamy zbyt wilgotne dywaniki w aucie albo mało wydajną i niesprawną wentylację. Wtedy i jabłko nie pomoże. Albo tylko na chwilę.
Źródło:
https://www.autozive.cz/zamlzena-okna-2024/