Zmiany mogą dotknąć ponad 2,3 mln osób pracujących na umowach zlecenie i o dzieło. Reforma ma na celu zwiększenie ochrony socjalnej, ale budzi kontrowersje. Polska zobowiązała się do jej realizacji w ramach Krajowego Planu Odbudowy, co oznacza, że zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r.
Objęcie wszystkich umów-zleceń obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi oznaczałoby, że podlegałyby one tym samym zasadom co umowy o pracę. Ubezpieczenie chorobowe stałoby się obowiązkowe. Z kolei oskładkowanie umów o dzieło obejmowałoby obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, a ubezpieczenie chorobowe byłoby dobrowolne. Umowy cywilnoprawne zawierane przez studentów i uczniów poniżej 26. roku życia mają pozostać nieoskładkowane.
Badanie przeprowadzone przez UCE Research na zlecenie platformy Useme.com wykazało, że większość Polaków chciałoby, aby rząd podjął negocjację z Komisją Europejską w sprawie zmiany zapisów KPO, aby uniknąć oskładkowania wszystkich umów.
Więcej na ten temat przeczytasz w Business Insider Polska https://businessinsider.com.pl/prawo/praca/polacy-sprzeciwiaja-sie-oskladkowaniu-umow-zlecenie-i-o-dzielo/lkr39hn